TL lehine konum alan yabancı kurumlar

Türk Lirası lehine durum alan kurumlar ortasında Societe Generale, Citigroup, Bank of Mitsubishi Tokyo üzere bankalar bulunurken, TD Securities …

Türk Lirası lehine durum alan kurumlar ortasında Societe Generale, Citigroup, Bank of Mitsubishi Tokyo üzere bankalar bulunurken, TD Securities kısa durumları kar realizasyonu nedeniyle kapattıklarını belirtti. HSBC’nin kısa durumu ise…

Türkiye’de iktisat idaresinin değişmesinin akabinde gelen piyasa dostu bildiriler ve gelişen ülke varlıklarına yönelik risk iştahının artmasıyla yabancı kurumların Türk Lirası lehine durum kararları dikkat çekti.

Societe Generale Stratejistleri, Dolar/TL ’de 6,71 amacı ile kısa konum alınmasını tavsiye edip, zarar-kes düzeyi olarak 7,75’i belirlemişti.

HSBC ise Türk Lirası’na karşı dolar satılması tavsiyesinde bulunurken, 7.10 gaye düzeyiyle dolar/TL ‘de kısa konum açmıştı. Değerlendirmede ziyanı kes düzeyi olarak 7.53 belirlenmişti.

Yılın birinci haftasında 7.24 düzeyine kadar çekilen dolar/TL sonrasında görece dalgalı bir seyir izleyerek 7.5426’ya kadar yükselmişti. Böylelikle HSBC’nin konumundaki “zararı kes” çalışmış oldu ve durum kapandı.

TD Securities ise dolar/TL’de Kasım ayında kısa konumlarını açtıklarını ve âlâ bir kar elde ederek 21 Ocak’taki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplantısında konumu kapattıklarını belirtti.

Son enflasyon raporunun cesaretlendirici olduğunu söyleyen Bank of Mitsubishi Tokyo da dolar/TL’de kısa konum aldıklarını, 7,65’i ziyanı kes, 7,05’i ise maksat düzeyi olarak belirlediklerini vurguladı.

Canadian Imperial Bank of Commerce de TL’de aşağı istikametli eğilimin devam edeceğini düşünüyor. Türk Lirası’nda getirilerin cazip olduğunu söyleyen kurum dolar/TL maksadının 6,50 olduğunu belirtti.

Citigroup da Euro/TL ‘de 8,66 düzeyindeki 3 ay vadeli forward ile kısa konum alırken, maksat düzey 8,17, ziyan kes düzeyi ise 8,96 olarak açıklandı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tl-lehine-pozisyon-alan-yabanci-kurumlar-2273887

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler