TİM Lideri Gülle: Fiyat istikrarının özü üretim ve ihracattır

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle, fiyat istikrarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede bir ülkenin makro ekonomik …

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle, fiyat istikrarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede bir ülkenin makro ekonomik istikrarları açısından vazgeçilmez iki kavramın fiyat istikrarı ve finansal istikrar olduğuna vurgu yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal fiyat istikrarı ile ilgili bağlantı çalışmaları kapsamında TOBB ve TESK’i ziyaret ederken, bir diğer iş örgütü Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) de fiyat istikrarı konusunda açıklama geldi.

Fiyat istikrarı ve finansal istikrar için olmazsa olmaz pozisyonunda olan daha fazla üretim, daha fazla ihracat ve daha fazla yatırım için canla başla çalıştıklarına dikkat çeken TİM Lideri İsmail Gülle, “Mal ve hizmet ihracatında kırmaya devam edeceğimiz rekorlarla, sürdürülebilir cari istikrar ve finansal istikrar için de, mal ve hizmet ihracatına finansal dayanakların tekrar yönetilebilir seviyede olması, ticaret diplomasisinin 100 bini aşan neferi açısından elzemdir. Gerçekleştirdiğimiz her ünite yatırımın, her ünite üretimin arz-talep istikrarı ismine, her ünite ihracat Döviz gelirinin ise cari istikrar ismine fiyat istikrarına ve finansal istikrara büyük katkı sağladığının bilincindeyiz” dedi.

İthalat bağımlığının azaltılması vurgusu

Fiyat istikrarıyla ilgili değerlendirmede bulunan TİM Lideri İsmail Gülle,Bir ülkenin makro ekonomik istikrarları açısından vazgeçilmez iki kavram fiyat istikrarı ve finansal istikrardır. Fiyat istikrarı ve finansal istikrarı birlikte sağlayacak olan adımlar, üretim ve ihracatın arttırılması, iktisadın ithalata bağımlılığının azaltılması ve toplam tasarrufların arttırılmasıdır. Bu 3 temel alanda ortaya konacak uğraş ve muvaffakiyet, tıpkı vakitte hem enflasyonla çaba, hem de cari süreçler açığıyla gayret ve muvaffakiyet manasına gelecektir. Bu nedenle, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve 100 bini aşkın ihracatçının tek çatı kuruluşu olarak, fiyat istikrarı ve finansal istikrar için olmazsa olmaz pozisyonunda olan daha fazla üretim, daha fazla ihracat ve daha fazla yatırım için canla başla çalışıyoruz” dedi.

“İhracat döviz geliri, istikrara büyük katkı sağlıyor”

Gülle, gerçekleştirdikleri her ünite yatırımın, her ünite üretimin arz-talep istikrarı ismine, her ünite ihracat döviz gelirinin ise cari istikrar ismine fiyat istikrarına ve finansal istikrara büyük katkı sağladığının şuurunda olduklarına dikkat çekti. Gülle bu nedenle, fiyat istikrarı için sürdürülebilir ve kalıcı tahlilin yatırım ve üretim olduğuna dair güçlü farkındalıkla, iktisadın sonlu kaynaklarını en verimli halde kullandıklarını tabir etti.

Gülle, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Hazine ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere Merkez Bankası’nın ve ilgili kamu kurumlarının eforlarına, pandemi sonrası global toparlanma periyodunda Türkiye’nin maksatlarına süratle ulaşması için her vakit olduğu üzere takviyeye devam edeceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tim-baskani-gulle-fiyat-istikrarinin-ozu-uretim-ve-ihracattir-2274317

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler