TikTok’un sahibi Trump’a karşın gelirini ikiye katladı

Çinli teknoloji şirketi ByteDance ABD’deki yasağa karşın geçen yılki gelirini ikiye katladı Global rekabete ve eski ABD Lideri Trump’ın TikTok’u …

Çinli teknoloji şirketi ByteDance ABD’deki yasağa karşın geçen yılki gelirini ikiye katladı

Global rekabete ve eski ABD Lideri Trump’ın TikTok’u yasaklama teşebbüsüne rağmen ByteDance Ltd.’nin geliri geçen yıl ikiye katlayarak 35 milyar dolara çıktı.

Çinli şirketin 2019’da 4 milyar dolardan az olan faaliyet kârı bahis hakkında bilgi sahibi bir kaynağa nazaran 2020’de 7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Trump, geçen yıl ByteDance’in görüntü uygulaması TikTok’u ABD’de yasaklama teşebbüsünde bulunmuş, Oracle Corp. öncülüğündeki ABD’li yatırımcılara satılmasına zorlamıştı. Şimdiyse şirket, Biden idaresi altında toplumsal medya imparatorluğunun bir kısmını Borsaya açmaya biraz daha yaklaştı.

Şirketin süratli büyümesinin kaynağı memleketler arası muvaffakiyet yakalayan TikTok uygulaması ve TikTok’un Çinli ikizi Douyin. Kıymeti en son 180 milyar dolar olan şirket faaliyetlerinin bir kısmının Hong Kong’da birinci halka arzını yapmayı kıymetlendiriyor.

ByteDance’in daha küçük rakibi Kuaishou Technology’nin de 5.4 milyar dolarlık bekleyen halka arzının eli kulağında. Douyin’inden sonra Çin’in en tanınan görüntü hizmet sağlayıcısı 5 Şubat’ta Uber Technologies Inc.’in akabinde dünyanın en büyük internet birinci halka arzına hazırlanıyor.

Lakin ByteDance için büyük bir belirsizlik hala devam ediyor: Biden idaresi evvelki idarenin tutumunu sürdürecek mi?

Zhang Yiming tarafından 2012 yılında kurulan ByteDance, dünyanın en tanınan uygulamaları ortasına giren TikTok’u ortaya çıkardı. Bilhassa gençlerin ağır ilgi gösterdiği uygulamanın yalnızca ABD’de 100 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Lakin Trump idaresi geçen yıl uygulamayı güvenlik tehdidi olarak etiketleyerek hizmetlerini yasakladı. Sonrasında ise Oracle ve Walmart Inc. TikTok’un yüzde 20’sini almak üzere anlaşmıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tiktok-un-sahibi-trump-a-ragmen-gelirini-ikiye-katladi-2273416

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler