TikTok’un ABD satışı rafa kaldırıldı

ABD’li yetkililerin Çinli toplumsal medya platformu TikTok’un ülkedeki idare faaliyetlerinin Oracle Corp. ve Walmart Inc.’e satılması planını …

ABD’li yetkililerin Çinli toplumsal medya platformu TikTok’un ülkedeki idare faaliyetlerinin Oracle Corp. ve Walmart Inc.’e satılması planını rafa kaldırdıkları belirtildi

ABD Lideri Joe Biden’ın teknoloji şirketlerinden kaynaklanan potansiyel güvenlik risklerini kapsamlı bir biçimde gözden geçirdiği bir devirde, ABD’li yetkililerin TikTok’un ülkedeki idare faaliyetlerinin Oracle ve Walmart’a satılması planının süresiz olarak rafa kaldırıldığı tabir edildi.

Bloomberg’in haberine nazaran, TikTok uygulamasının sahibi olan ByteDance şirketinin temsilcileri ile ABD ulusal güvenlik yetkilileri ortasındaki görüşmeler devam ediyor. Kelam konusu görüşmelerde, Çin hükümetinin Amerika’daki TikTok kullanıcılarının bilgilerine erişiminin nasıl engellenebileceğine odaklanıldığı belirtildi.

Ulusal Güvenlik Kurulu sözcüsü Emily Horne, “Karşılaştığımız tüm tehditleri ele alan kapsamlı bir yaklaşım geliştirmeyi planlıyoruz.” açıklamasını yaptı. Horne, bu tehditlerin Çin merkezli uygulamaları ve ABD’de kullanılan öteki yazılımların oluşturduğu riskleri de içerdiğini söylediği konuşmasında, “Önümüzdeki aylarda, karşılaştığımız risklere ait belli olayları gözden geçirmeyi umuyoruz.” dedi.

ABD federal mahkemesinin TikTok kararı

Geçtiğiniz Eylül ayında, Trump idaresi Çin merkezli toplumsal medya uygulaması TikTok’un kullanılmasını durdurma kararı almış, lakin kararın yürürlüğe girmesine saatler kala Washington DC’deki bir federal mahkeme yasağı süreksiz olarak askıya almıştı.

ABD Lideri Donald Trump’ın, Çin merkezli toplumsal medya platformu TikTok’un ABD’deki kolunun Oracle-Walmart iştirakinde satın alınmasına ait yapılması mümkün muahedeyi imzalayacağını duyurmasının akabinde, ABD Ticaret Bakanlığı 20 Eylül’de yürürlüğe girmesi planlanan TikTok yasağını, 27 Eylül’e ertelemişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tiktokun-abd-satisi-rafa-kaldirildi-2274376

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler