TikTok: Çin’in Yönetiminde Değildir

Video paylaşım uygulaması TikTok, Çin hükümeti tarafından kontrol edildiği yönündeki suçlamaları reddetti.

Video paylaşım uygulaması TikTok, Çin hükümeti tarafından kontrol edildiği yönündeki suçlamaları reddetti.

TikTok’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika için kamu politikası başkanı Theo Bertram, Çin’den veri aktarma talebini reddedeceğini söyledi.

BBC’ye verdiği demeçte, “Çin hükümetinin başparmağı altında herhangi bir şekilde olduğumuz önerisi tamamen ve tamamen yanlıştır.” Dedi.

TikTok, Washington tarafından ABD’deki geleceği üzerinde baskı altına girdi.

Pekin merkezli ancak Cayman Adaları’nda ikamet eden sahibi ByteDance, İngiltere hükümetiyle karargahını Londra’da dayandırması konusunda görüşmelerde bulundu.

Ancak ABD, TikTok’u yasaklamayı düşünüyor ve ancak Çin’den ayrılır ve bir Amerikan şirketi haline gelirse çalışmaya devam etmesine izin verebilir.

İngiltere’de Büyümesine ‘Bağlı’

US Secretary of State Mike Pompeo – who is visiting the UK this week – has alleged that TikTok users in the US are at risk of their data ending up “in the hands of the Chinese Communist Party”.

Bertram BBC’nin Bugün programına TikTok’un uluslararası merkezini nereye yerleştireceğine dair herhangi bir karar vermediğini söyledi, ancak şunları ekledi: “İngiltere’de daha da büyümeye kararlıyız.”

TikTok’a Çin hükümeti tarafından yaklaşılırsa, “veri taleplerine kesinlikle hayır diyeceğimizi” ekledi.

Uluslararası Ticaret Bölümü sözcüsü, “ByteDance’in küresel karargâhlarının yeri hakkındaki kararı şirket için ticari bir karardır.”

Bertram ayrıca, TikTok’un uygulaması aracılığıyla çocukları tımar eden pedofillere karşı hoşgörülü olduğu iddialarını reddetti.

Daily Telegraph, kullanıcıların çocuklara cinsel yolla mesajlaştığını tespit ettiklerini gösteren sızdıran belgeler gördüğünü, kalıcı bir yasak uygulamadan önce üç suç işlemek zorunda olduğunu söyledi.

Ancak Sayın Bertram, TikTok’un politikasını bir yıldan fazla bir süre önce değiştirdiğini ve bu tür davranışlar için “sıfır tolerans” olduğunu söyledi.

Yetkili, bu tür gönderilerin kaldırılacağını ve failin bildirdiğini söyledi.

En son gelişme, hükümetin Huawei’nin 5G ekipmanının 2027’ye kadar İngiltere’nin mobil ağlarından kaldırılmasını emretme kararı konusunda İngiltere ve Çin arasında gerginliğin artmasıyla ortaya çıkıyor.

İki ülke arasında tat-tit ekonomik bir savaşa yol açabileceğine dair korkular var.

Çin’in İngiltere büyükelçisi Liu Xiaoming, Pazar günü Andrew Marr Show’a şunları söyledi: “Sonuçları hala değerlendiriyoruz. Bu çok kötü bir karardır.”

TikTok Avrupa’da çoğunluğu İngiltere ve İrlanda’da bulunan yaklaşık 1.000 kişiyi istihdam etmektedir.

Sunday Times, TikTok’un genel merkezini İngiltere’de inşa etme kararının 3.000 iş yaratma potansiyeline sahip olduğunu bildirdi.

Çin video paylaşım platformu oldukça popüler ve uygulama iki milyar kez indirildi.

Hindistan, TikTok’un yanı sıra diğer Çince uygulamaları da engelledi. Huawei ve telekom ekipman üreticisi ZTE’yi zaten yasaklamış olan Avustralya da TikTok’u yasaklamayı düşünüyor.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Siirt’te şehidimiz var

Siirt'in Eruh ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda uzman çavuş şehit oldu. Valilikten yapılan açıklama şöyle: ''09 Nisan 2021 ...
Devamını Oku

Ege Denizi’nde deprem

Ege Denizi'nde 4 şiddetinde deprem oldu. Kandilli Rasathanesi verilerine göre, Midilli Adası'nın kuzeyinde meydana gelen deprem 7.4 kilometre ...