Ticaret Bakanlığı’ndan fahiş fiyat kontrolleri

Ticaret Bakanlığı fahiş fiyat kontrolleri kapsamında son bir haftada 1674 işletme bazında 22 bin 535 eserin denetlendiğini belirtti. Haksız Fiyat …

Ticaret Bakanlığı fahiş fiyat kontrolleri kapsamında son bir haftada 1674 işletme bazında 22 bin 535 eserin denetlendiğini belirtti. Haksız Fiyat Kıymetlendirme Kurulunca bugüne kadar 495 firmaya, 15 milyon 480 bin lira para cezası uygulanması…

Türkiye’de fahiş fiyat artışlarıyla ilgili tartışmalar devam ederken, Ticaret Bakanlığı da bu mevzudaki kontrollerine devam etti.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya nazaran 81 vilayette bulunan market, pazaryeri, çarşı ve toptancı hallerinde fahiş fiyat artışlarına yönelik Vilayet Müdürlükleri ve Teftiş Başkanlığı iştirakiyle kontroller gerçekleştirildi.

Bakanlığın açıklamasına nazaran bu kapsamda son bir haftada 1.674 işletme bazında 22 bin 535 eser denetlendi.

Bunun yanında Ticaret Bakanlığı uyumunda Adalet, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji ile Tarım ve Orman Bakanlıkları ve TOBB ile TESK temsilcileriyle üretici ve tüketici örgütleri ve perakende dalı temsilcilerinden oluşan Haksız Fiyat Kıymetlendirme Kurulu’nun son gerçekleştirilen toplantısında, 120 firmaya 3 milyon 595 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Bakanlığın açıklamasına nazaran Haksız Fiyat Kıymetlendirme Konseyi, bugüne kadar 3 bin 386 belgeyi karara bağlayarak, besin, paklık, hijyen eserleri üzere temel muhtaçlık unsurlarında fahiş fiyat artışı yaptığı bedellendirilen 495 firmaya toplam olarak 15.,5 milyon TL idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Yapılan kontroller sonucunda en çok zerzevat meyve ile ayçicek yağı, tavuk, yumurta ve un üzere temel besin eserlerinde fahiş fiyat artışı yapıldığı tespit edildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ticaret-bakanligi-ndan-fahis-fiyat-denetimleri-2273403

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Rockefeller’dan aşı tahlili

Rockefeller Vakfı İngiltere Eski Başbakanı Gordon Brown’ın da katkıda bulunduğu bir raporunda yeni koronavirüs varyantının, aşı için nakit ...