Ticaret Bakanlığı e-ticarette kontrol faaliyetlerine başlayacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Yeni çıkarılan Eser Güvenliği Kanunu’muza e-ticaretin de dahil edilmesini temin etmiş bulunuyoruz. e-Ticaretin …

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Yeni çıkarılan Eser Güvenliği Kanunu’muza e-ticaretin de dahil edilmesini temin etmiş bulunuyoruz. e-Ticaretin sağlıklı gelişiminin sağlanabilmesi, elektronik piyasalarda da eser güvenliğine yönelik kontrollerin…

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, e-ticarette de piyasa nezaret ve kontrol faaliyetlerinin başlatılacağını belirterek, “Yeni çıkarılan Eser Güvenliği Kanunu’muza e-ticaretin de dahil edilmesini temin etmiş bulunuyoruz.” dedi.

Bakan Pekcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Dijitalleşme Sanal Fuarı’nın açılış aktifliğine görüntü konferans prosedürüyle katıldı.

Bakanlığın e-ticaret alanındaki çalışmalarına değinen Pekcan, e-Ticaret Bilgi Sistemi’ndeki (ETBİS) site sayısının 23 bin 487 olduğunu bildirdi. Pekcan, TOBB ile yürüttükleri “e-Ticarette İnanç Damgası” uygulaması kapsamında bugüne kadar 22 e-ticaret sitesinin İnanç Damgası aldığını söyledi.

“e-Ticaret altyapımızla ilgili çok kıymetli bir gelişme olarak, piyasa nezaret ve kontrol faaliyetlerimizin e-ticarette de başlatılacağının altını çizmek isterim.” tabirlerini kullanan Pekcan, yeni çıkarılan Eser Güvenliği Kanunu’na e-ticaretin de dahil edildiğini kaydetti.

Bakan Pekcan, “Bu sayede e-ticaretin sağlıklı gelişiminin sağlanabilmesi, fiziki piyasalarda olduğu kadar elektronik piyasalarda da eser güvenliğine yönelik kontrollerin yapılmasını sağlamak gayesiyle e-ticarette eser güvenliğinin yasal altyapısını tamamlamış olduk. Bu hususla ilgili daha ayrıntılı bilgileri, yeni yasanın neler getirdiğini önümüzdeki günlerde kamuoyuyla daha kapsamlı biçimde paylaşıyor olacağız.” dedi.

2020’nin birinci 6 ayında e-ticaret hacmi %64 arttı

e-Ticaret hacmine ait bilgileri birinci kere geçen sene açıkladıklarını anımsatan Pekcan, 2020’nin birinci 6 ayında e-ticaret hacminin salgının koşullarının da getirdiği tesirle bir evvelki yıla nazaran yüzde 64 arttığını, yılın geneline ait dataları de en kısa müddette açıklamayı planladıklarını bildirdi.

Pekcan, irtibatta dijital irtibat kanallarının yanlışsız kullanımıyla tüketici hak ve memnuniyetinin gözetilmesi için “Ticari Elektronik Mesaj İdare Sistemi”ni devreye aldıklarını belirterek, bunun yanında Bakanlığın iş süreçlerinin geliştirilmesine ait dijitalleşme odaklı “Kolay İhracat Platformu”, “Müşavire Danışın” uygulaması, “İhracat Zinciri Projesi” üzere adımları da attıklarını tabir etti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ticaret-bakanligi-e-ticarette-denetim-faaliyetlerine-baslayacak-2273348

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler