Tesla’dan Çin için ‘kamera’ açıklaması

Tesla, kamera ile bilgi toplama kaygısından ötürü otomobillerinin Çin ordusuna ilişkin tesisler ve lojmanlarda yasaklanması sonrasında Kuzey …

Tesla, kamera ile bilgi toplama kaygısından ötürü otomobillerinin Çin ordusuna ilişkin tesisler ve lojmanlarda yasaklanması sonrasında Kuzey Amerika dışında üretilen otomobillerde kameraların aktive edilmediğini söyledi

Tesla’nın Pekin ünitesi, Kuzey Amerika dışında üretilen otomobillerde kameraların aktive edilmediğini söyledi.

ABD’deki otomobil sahiplerinin de kameraları aktive edip etmeyeceklerine kendilerinin karar verdiğini belirten şirket, kullanıcıların özel ömürlerini korumak için dünyada öncü bir ağ güvenlik sistemi kullandıklarını vurguladı.

Bloomberg geçen ay Tesla otomobillerin, kameraların data toplayabileceğine dair tasalardan ötürü Çin ordusuna ilişkin tesislerde ve lojmanlarda yasaklandığını haberleştirdikten sonra, Elon Musk şirketin kameralarla ilgili tavrı üzerine açıklama yapmak zorunda kalmıştı.

“Casusluk yapsaydık çoktan kovulmuştuk”

“Eğer Tesla Çin’de casusluk yapmak için otomobillerini kullansaydı, şirket çoktan her yerden kovulmuştu” diyen Musk, ticari bir şirketin casusluk yapmasının negatif tesirlerinin çok büyük olacağını da belirtti.

Öbür araba üreticileri üzere Tesla da otomobilin dışarısında yer alan, park etme, oto pilot ve otonom sürüş üzere fonksiyoların çalışmasını sağlayan küçük kameralar kullanıyor.

Teslaların içerisinde ise dikiz aynasında bulunan bir kamera şoförlerin yola bakıp bakmadığını, gözlük takıp takmadığını ya da diğer bir yere mi baktığını anlamaya yarıyor. Tesla istekli şoförler ve içerideki bu kameralar sayesinde sürüş asistanı için beta testler yapıyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tesla-dan-cin-icin-kamera-aciklamasi-2278039

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler