Teknoloji ve ilaç şirketleri Biden’ın vergi planının gayesinde

Joe Biden’ın vergi planının amacında teknoloji ve ilaç şirketleri bulunuyor ABD Lideri Joe Biden’ın geçen hafta duyurduğu yeni vergi planının …

Joe Biden’ın vergi planının amacında teknoloji ve ilaç şirketleri bulunuyor

ABD Lideri Joe Biden’ın geçen hafta duyurduğu yeni vergi planının bilhassa teknoloji ve ilaç şirketlerini etkilemesi beklenirken, vergi uzmanları ise temsilciler için en şiddetli vazifenin yasanın tesirini azaltabilecek açıkları en aza indirmek olduğunu belirtti.

Teknoloji ve ilaç şirketlerindeki en pahalı varlıklar fikri mülkiyetler ve patentler olduğu için, bunların öbür ülkelere ‘taşınarak’ vergi maliyetini düşürmede tesirinin büyük olduğu düşünülüyor.

Cumhuriyetçiler de Demokratlar da şirketlerin öbür ülkelerdeki operasyonlarından alınan vergilerin olabildiğince artırılmasını istiyor. Biden’ın planı ise şirketlerin ülke dışındaki kârlarına asgarî yüzde 21 vergi koymayı öngörürken, finansal bilançolarda bildirilen kâr üzerinden yüzde 15’lik bir hisse almayı da içeriyor.

Plan birebir vakitte şirketlerin araştırma ve geliştirme faaliyetleri için kredi çekmesini de sınırlarken, çalışanlara pay ile ödeme yapmayı da azaltıyor.

“Teknoloji ve ilaç şirketleri için parti bitti”

Yapılan değişiklikler ile birlikte teknoloji ve ilaç şirketleri, yıllardır düşük oranlarda vergi ödemelerini sağlayan, vergi planlama araçlarının birçoğunu kaybedebilir.

Vergi ve İktisat Siyasetleri Enstitüsü Lideri Matthew Gardner, planla ilgili “Plan sistemin etrafından dolaşmayı engellemeyi hedefliyor. Teknoloji ve ilaç şirketleri için parti bitmiş gözüküyor” dedi.

Trump’ın 2017 yılında yarattığı sistemde, şirketler yurt dışında ödedikleri verginin neredeyse yarısını ABD’de ödüyorlardı. Kanun yapıcılar ise verginin en azından yarısını almanın hiç almamaktan daha âlâ olduğunu düşündüler.

Biden’ın planından sonra global arbitraj ihtimalinden kaçınmak için, Hazine Bakanı Janet Yellen global bir vergi tabanı uygulamasının başlatılmasını önerdi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/teknoloji-ve-ilac-sirketleri-biden-in-vergi-planinin-hedefinde-2277939

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler