Teknoloji geliştirme bölgelerine vergi istisnaları uzatıldı

Teknoloji geliştirme bölgeleri yönetici şirketlerinin vergi istinası 2028’e kadar uzatıldı. Teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyette …

Teknoloji geliştirme bölgeleri yönetici şirketlerinin vergi istinası 2028’e kadar uzatıldı. Teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyette bulunanlara ilgili bakanlık tarafından uygun görülen alanlarda gerçekleştirecekleri projelerinin finansmanında…

Teknoloji geliştirme bölgeleri yönetici şirketlerinin elde ettiği yararlarda gelir ve kurumlar vergisi istisnası 2023 yılından 2028 yılına uzatıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan ilgili kanuna nazaran, bu bölgelerdeki mükellefler mükelleflerinin, münhasıran bu bölgedeki yazılım, tasarım ve AR-GE faaliyetlerinden elde ettikleri yararları 31 Aralık 2028 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden muaf olacak.

Düzenlemeye nazaran, bu tarihine kadar, bölgede çalışan AR-GE, tasarım ve takviye çalışanının bu misyonları ile ilgili fiyatları
üzerinden minimum geçim indirimi uygulandıktan sonra hesaplanan gelir vergisi; verilecek muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden indirilmek suretiyle terkin edilecek.

Toplam işçi sayısı 15’e kadar olan bölge firmaları için bu oran yüzde 20 olarak uygulanacak.

Buna ek olarak bölgede yer alan işletmelerde gelir vergisi stopajı teşvikine bahis edilen toplam çalışma müddetlerinin yüzde 20’sini aşmamak kaydıyla bu fıkrada belirtilen durumlar haricinde ilgili çalışanın bölge dışında geçirdikleri mühletler de gelir vergisi stopajı teşviki kapsamında pahalandırılacak.

Yüzde 20 olarak belirlenen oran Cumhurbaşkanı tarafından yüzde 50’ye kadar artırılabilecek.

Sermaye takviyelerinde de müddet uzatıldı

Teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyette bulunanlara ilgili bakanlık tarafından uygun görülen alanlarda gerçekleştirecekleri projelerinin finansmanında kullanılmak üzere gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri tarafından sağlanan sermaye takviyelerinde uygulama müddeti de 31 Aralık 2023’ten 31 Aralık 2028’e kadar uzatıldı.

Bu kapsamda beyan edilen gelirin yahut kurum karının tespitinde indirim konusu yapılacak ticari kar sonu 500 bin
TL’den 1 milyon TL’ye çıkarıldı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/teknoloji-gelistirme-bolgelerine-vergi-istisnalari-uzatildi-2273919

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler