Teknoloji firmalarına çok mu bağımlı hale geldik?

Vinil plak mağazası Assai Records’un sahibi Keith Ingram, “Amazon olmadan hayatta kalmazdık” diyor.

Dünya – Teknoloji

23 Mart’ta İngiltere’de kilitlenme gerçekleştiğinde, Bay Ingram Edinburgh ve Dundee’deki dükkanlarını kapatmak ve hisselerini Amazon Marketplace üzerinden satmak zorunda kaldı. Şimdi satışları geçen yıla göre% 40 daha yüksek.

“Amazon olmasaydı, tüm kilitlenmeler için tüm çalışanları sarsmak zorunda kaldık. Bunun yerine, kendimizi yeni normale ayarlayana kadar dört hafta onları aştık ve sonra çevrimiçi siparişlerimizi yerine getirmemize yardımcı olmak için personeli yeniden eğitebilirdik.” diyor.

Pandemi sırasında daha fazla kullanılmış olan sadece Amazon değil. Apple ve Android akıllı telefonlar ve tabletler, Facebook uygulamaları ve Microsoft araçları arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınızla önemli bağlantılar kurdu.

Bu kesinlikle yatırımcılar ve bu firmaların ardındaki milyarderler için harikaydı. Facebook, Apple, Amazon ve Microsoft’un hisseleri Haziran ayında borsada tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Yakın tarihli bir rapora göre , 18 Mart ve 19 Mayıs arasında Amazon’un Jeff Bezos’u servetinin 34,6 milyar dolar (27,6 milyar £) ve Facebook’un Mark Zuckerberg’in serveti 25 milyar dolar (19,9 milyar £) arttı .

Ancak Big Tech’e olan bu güven kontrolden çıkıyor mu?

“Amazon, çevrimiçi ticaret için baskın bekçiler olmaktan, kilitlenmeler nedeniyle perakendecilerin çoğunun baskın bekçisi olmaktan çıktı,” diyor ABD’nin ekonomik güveni zorlayan Yerel Özgüven Enstitüsü kurucu ortağı Stacy Mitchell ve politik güç.

Bu arada, İngiltere hükümeti bu hafta Apple ve Google’ın teknolojisine dayanan bir koronavirüs izleme uygulaması kullanacağını açıkladı .

Almanya, İtalya ve Danimarka da bu sistemi kullanan diğer ülkeler arasında.

Büyük Teknoloji firmaları salgın sırasında daha da büyüyor ve başarıları, diğer işletmeleri yakalamak için bol miktarda fonları olduğu anlamına geliyor.

Örneğin, Mayıs ayında Facebook , Hindistan’ın Jio’su olan bir telekom ve dijital hizmetler işletmesinin% 10’unu satın alma planı olan ikinci büyük anlaşmasını açıkladı .

“Eğer hepsi henüz değilse M&A [birleşme ve devralmalar] oyununda olacak. Start-up’ların, yükümlülüklerini yerine getirmek için mücadele edebilecekleri ve satın alma özellikle çekici göründüklerinde pandemi sırasında satılma olasılığı daha yüksek – pandemi bazı durumlarda satın alma tarihini hızlandırıyor, “diyor kurumsal konsantrasyonu inceleyen bir düşünce kuruluşu olan Açık Piyasalar Enstitüsü’nün yasal direktörü Sandeep Vaheesan.

Salgından önce, Big Tech üzerinde inceleme vardı. ABD Yargı Yargısı antitröst alt komitesi, Eylül 2019’da Amazon, Apple, Google sahibi Alfabe ve Facebook’a bilgi talepleri gönderdi ve hükümet, dijital pazarda çok az sayıda şirketin bu kadar büyük bir paya sahip olduğunu düşünüyor.

Coronavirus bu araştırmaları geciktirmiş olabilir, ancak yine de yürütülecektir.

Bir avukat olan Jonathan Osborne, “Antitröst odaklılar büyük teknoloji şirketlerine olan ilgilerini yenileyecekler çünkü [ABD’de bir seçim yılındayız ve her iki taraf da işlerini düzenleme çabalarına dikkat etmek isteyecek. Globalaw hukuk firması Gunster.

Bay Vaheesan, ABD’de Adalet Bakanlığı (DoJ) ve Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) şirket satın almalarını yeterince ciddiye almadığı konusunda uyarıyor – Instagram ve WhatsApp’ın Facebook tarafından ve YouTube ve Android’in Google tarafından satın alınmasını temizliyor.

DoJ ve FTC’nin gelecekte yaklaşımlarını değiştireceği konusunda iyimser değil.

İngiltere’de, Amazon’un Deliveroo’daki multi milyon sterlinlik yatırımı, paket servisi kurye tarafından geçici olarak temizlendi çünkü paket servisi olan kurye, engellenirse çökeceğini söyledi. Son karar 6 Ağustos’ta verilecek.

“Bu bir kereye mahsus, Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) piyasa koşullarına baktı ve salgın nedeniyle değiştiklerini gördü, ancak salgın, Big Tech şirketlerinin incelemeden kaçmalarının bir nedeni değil – kesinlikle değil, “diyor DWF hukuk bürosu rekabet başkanı Jonathan Branton.

CMA o zamandan beri Facebook’un sosyal medyada kullanılan kısa animasyonlar ve çıkartmalar kütüphanesinin popüler sahibi Giphy’i satın aldığını araştırdığını açıkladı .

Fakat şu anki inceleme seviyesi yeterli ve pandemi nedeniyle değişecek mi?

“Kristal bir topa bakmak zor. Bence Microsoft, AI’nin güven, güvenlik ve etik kullanımı konusunda güçlü bir tutum sergiledi ve kısa vadede kriz tepkisine daha fazla odaklanırken, hala devam ediyor ve uyguluyoruz. bu ilkeler ve gelecekte uygulanacaklar. O zaman kamu, endüstri ve devletin piyasadaki Big Tech kullanımı boyunca buna nasıl baktığıyla ilgili. “

Bay Vaheesan, teknoloji şirketlerine yönelik bu büyük araştırmaların göründükleri gibi olmayabileceğini öne sürüyor.

Diyerek şöyle devam etti: “Bunların ciddi soruşturma olup olmadığını veya sadece büyük beş teknoloji şirketinin gücü ile ilgili kamusal ve politik kaygılara cevap veren bir pencere giydirme olup olmadığını söylemek için çok erken.”

ABD’de bu resim Başkan Trump’ın Twitter ile olan ilişkisiyle daha da karmaşıklaşıyor.

Mayıs ayında, şirket ilk kez Cumhurbaşkanı’nın tweet’lerine gerçek kontrol bağlantıları ekledi.

Bu , Beyaz Saray’dan , Başkan’ın sosyal medya şirketlerini “güçlü bir şekilde düzenleme” ve hatta “kapatma” tehdidiyle öfkeli bir yanıt verdi.

Facebook ayrıca Cumhurbaşkanı tarafından yapılan yorumları kaldırma baskısı altındaydı, ancak şimdiye kadar görevlerini sürdürdü.

Twitter'dan @realDonaldTrump: Cumhuriyetçiler Sosyal Medya Platformlarının muhafazakârların seslerini tamamen susturduğunu düşünüyorlar.  Bunun olmasına izin vermeden önce onları güçlü bir şekilde düzenleyeceğiz veya kapatacağız.  2016'da ne yapmaya çalıştıklarını gördük ve başarısız olduk. Bunun daha sofistike bir versiyonuna izin veremeyiz ....

İlgi alanlarının korunmasına yardımcı olmak için, Big Tech firmalarının Washington’da çalışan yüzlerce lobici var.

NYU Stern pazarlama profesörü Scott Galloway, “Washington DC’deki seçilmiş temsilcilerle görüştüğümde, bu mevzuatı yazmak için çalışanları olanlardan daha fazla lobici olduğu için neredeyse hiç yoksun” diyor.

“DoJ ve FTC’deki bütçeler her yıl kesiliyor, bu nedenle Beyaz Saray’da bir değişiklikle güven karşıtı eylem olma olasılığı daha yüksek olsa da, soru ABD hükümetinin artık kaynaklara sahip olup olmadığıdır” diyor Galloway .

Galloway, Avrupa’nın Big Tech’e karşı ABD’den daha sert yaptırımlara öncülük etme olasılığının daha yüksek olduğuna inanıyor.

“Avrupa büyük teknolojinin tüm dezavantajlarını elde ediyor … ama çok az şeyleri tersine çeviriyorlar. ABD’de, bunlar çok fazla iş ve gurur kaynağı sağlayan muazzam ekonomik motorlar – diğer başarılı ekosistemleri yaratıyorlar etraflarındaki şirketler “diyor.

Avrupa Komisyonu, bu hafta Apple’a iki yeni antitröst soruşturması duyururken, yakın tarihli bir Wall Street Journal raporu, Amazon’un üçüncü taraf satıcılara yaptığı muamele konusunda AB’nin gündeminde bir sonraki olabileceğini ileri sürdü.

“Bu şu soruyu gündeme getiriyor: Neden bir avuç büyük şirkete bağımlıyız? Birden fazla çevrimiçi pazar yerimiz olsaydı, toplum olarak bir şeyi kaybeder miyiz? Bu pazarların mevcut yapısını kabul etmeye zorlayan hiçbir şey yok” Bay Vaheesan.

Büyük teknoloji pandemi sırasında güçleniyor olabilir, ancak aslında uzun vadede onlar için işleri zorlaştırabilir.

Amazon, Facebook, Apple ve Alfabeden bir yanıt istendi ancak yorum yapmayı reddetti.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Resmi Gazete başlıkları

YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ –– Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ...