TCMB’ye 3 yeni müdürlük

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının yönetim merkezinde 3 yeni müdürlük kurma kararı aldı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) tertip …

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının yönetim merkezinde 3 yeni müdürlük kurma kararı aldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) tertip yapısına ait muhtaçlıklar göz önünde bulundurularak 3 yeni müdürlük kurma kararı aldı.

Buna nazaran Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü bünyesinde “Gıda ve Ziraî Eser Piyasaları Tahlil Müdürlüğü”, Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüğü bünyesinde “Katılım Bankacılığı Müdürlüğü”, Bütçe ve Finansal Raporlama Genel Müdürlüğü bünyesinde “Mali Denetim Müdürlüğü” kurulmasına karar verildi.

İlgili Müdürlüklerin vazife alanları şu halde belirlendi.

Besin ve Ziraî Eser Piyasaları Tahlil Müdürlüğü’nün vazifeleri ortasında, fiyat istikrarı açısından kritik kıymet arz eden besin ve tarım eserleri fiyatlarına dair dataları ayrıntılı ve vakitli olarak incelemek suretiyle erken ihtar işlevi görmek, araştırma ve inceleme sonuçlarını para siyaseti sürecine katkı sağlayacak halde raporlamak ve Besin ve Ziraî Eser Piyasaları İzleme Komitesinin sekretarya vazifesini yerine getirmek sayıldı.

İştirak Bankacılığı Müdürlüğü, TCMB’nin iştirak bankaları ile münasebetlerinde ve çalışmalarında aktifliği artırmak, dalın gelişimine ve finansal istikrara katkıda bulunacak, bu alanda çalışan milletlerarası kuruluşlarla bağları daha aktif takip edecek.

Mali Denetim Müdürlüğü ise iç mali denetim sistemini güçlendirmek, finansal raporlamaların güvenilirliğini artırmak, bütçe kapsamında yapılan harcamaların Banka önceliklerine ahengi ile verimlilik ve tasarruf prensiplerine uygunluğunu denetim etmek vazifelerinden sorumlu olacak.

İlgili Müdürlükler 8 Şubat 2021 tarihinden geçerli olmak üzere faaliyetlerine başlayacak.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tcmb-3-yeni-mudurluk-kuracak-2273987

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler