TCMB’nin resmi rezerv varlıkları Aralık’ta arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın resmi rezerv varlıkları, geçen yılın aralık ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 12,8 artarak 93,3 milyar …

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın resmi rezerv varlıkları, geçen yılın aralık ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 12,8 artarak 93,3 milyar dolar oldu.

TCMB tarafından, Aralık 2020 periyoduna ait “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri” dataları yayımlandı.

Buna nazaran, resmi rezerv varlıkları aralıkta bir evvelki aya kıyasla yüzde 12,8 artarak 93,3 milyar dolara yükseldi. Tıpkı devirde döviz varlıkları yüzde 17,8 artarak 48,5 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 8,1 azalarak 43,2 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl yahut daha az kalmış Merkezi İdare ve Merkez Bankası’nın evvelce belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul değerler ve mevduat süreçlerinden doğan yükümlülükler) aralıkta yüzde 2,4 artarak 28,3 milyar dolara çıktı. Bu fiyatın 23 milyar doları anapara, 5,3 milyar doları faizden oluştu.

Bu periyotta, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev süreçlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 61,9 milyar dolar seviyesinden gerçekleşirken, kelam konusu meblağın 23,4 milyar doları bir ay vadeli olarak kayıtlara geçti.

Kaideye bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile öbür yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zarurî karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Kelam konusu yükümlülükler aralıkta bir evvelki aya nazaran yüzde 15,6 artarak 46,7 milyar dolar oldu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tcmb-nin-resmi-rezerv-varliklari-aralik-ta-artti-2273595

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

Bu hafta Gümüş fiyatlarının Reddit’in tetiklediği alım çılgınlığıyla bir arada 8 yılın doruğunu görmesi, elektrikli araçlarda ÖTV oranları ...