TCMB: Yıllık enflasyon birkaç ay daha üst taraflı seyredebilir

Merkez Bankası’nın Ocak ayı Para Siyaseti Heyeti toplantı özetinde yıllık enflasyonun birkaç ay daha üst taraflı seyredebileceği belirtildi …

Merkez Bankası’nın Ocak ayı Para Siyaseti Heyeti toplantı özetinde yıllık enflasyonun birkaç ay daha üst taraflı seyredebileceği belirtildi

Merkez Bankası’nın Ocak ayı Para Siyaseti Şurası toplantı özeti yayımlandı. Toplantı özetinde yıllık enflasyonun birkaç ay daha üst istikametli seyredebileceği belirtildi.

Hususa dair “uluslararası emtia fiyatlarındaki gelişmeler, birtakım kesimlerde barizleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen fiyat ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki kıymetini korumaktadır. Kredilerdeki yavaşlamanın gecikmeli tesirlerinin önümüzdeki periyotta belirginleşmesi beklenmekle birlikte, kısa vadede hayli tesirli olan arz taraflı enflasyonist ögeler nedeniyle yıllık enflasyonun birkaç ay daha üst taraflı seyredebileceği kıymetlendirilmektedir.” yorumuna yer verildi.

Salgına bağlı kısıtlamaların iktisat üzerindeki aşağı istikametli tesirlerinin geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine kıyasla daha hudutlu seyrettiği, hizmetler ve ilişkili bölümlerdeki yavaşlama ve bu dalların kısa vadeli görünümüne dair belirsizliklerin devam ettiği söz edildi.

Salgın devrinde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli tesirleriyle güç kazanan iç talebin cari süreçler istikrarı üzerindeki olumsuz tesirinin devam ettiği vurgulandı.

İç talep şartları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet tesirleri, memleketler arası besin ve öteki emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek düzeylerin, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam ettiği belirtildi. Sıkı nakdî duruşun; enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve finansal piyasa gelişmeleri bağlamında dışsal ve süreksiz oynaklıklara karşı değerli bir tampon fonksiyonu göreceği söz edildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tcmb-yillik-enflasyon-birkac-ay-daha-yukari-yonlu-seyredebilir-2273623

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Resmi Gazete’de bugün (12.02.2020)

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararlar, yönetmelikler ve bildiriler... YÜRÜTME VE YÖNETİM KISMIYÖNETMELİKLER–– Türk Mühendis ve ...