TCMB üretici enflasyonunda TL görünümüne dikkat çekti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayına ait enflasyon değerlendirmesini yayımladı. Değerlendirmede üretici fiyatlarında tesirli olan …

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayına ait enflasyon değerlendirmesini yayımladı. Değerlendirmede üretici fiyatlarında tesirli olan ögeler ortasında Türk Lirası’ndaki yakın periyottaki görünüm de sayıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayı enflasyonunda Türk Lirası’nın tesirlerine de atıf yaptı.

TCMB Mart ayına yönelik fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde enflasyondaki yükseliş güç, hizmet ve temel mallardan kaynaklandığını, besin kümesinde enflasyonun gerilediğini belirtti.

Bankadan yapılan değerlendirmede şu sözler kullanıldı: Besin enflasyonu taze meyve ve zerzevat fiyatları öncülüğünde bir evvelki aya kıyasla yavaşlarken, işlenmiş besin enflasyonundaki güçlü artış eğilimi bir ölçü sürat kesmekle birlikte devam etmiştir.

Memleketler arası petrol fiyatlarındaki artış eğilimine karşın eşel taşınabilir uygulaması enflasyonu sınırlamaya devam etmiştir. Bu doğrultuda, güç fiyatları yatay bir seyir izlese de küme yıllık enflasyonu baz tesiriyle bariz halde yükselmiştir.

Hizmet enflasyonu denetimli olağanlaşma sürecinin kimi alt kalemler üzerindeki üst taraflı tesiri ve özel irtibat vergisindeki artışın gecikmeli yansımalarına bağlı olarak artış kaydetmiştir.

Temel mal enflasyonunda ise güçlü tüketim malları dışındaki bölümlerdeki gelişmelerle üst istikametli seyir korunmuştur. Üretici fiyatları başta petrol ve endüstriyel metaller olmak üzere memleketler arası emtia fiyatlarındaki yükseliş, Türk lirasında yakın periyottaki görünüm ve birtakım eserlerde süregelen arz sorunlarının tesiriyle güçlü bir artış kaydederek yükseliş eğilimini sürdürmüştür.

Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonları artarken, eğilimleri bir ölçü gerilese de yüksek düzeyini
korumuştur.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tcmb-uretici-enflasyonunda-tl-gorunumune-dikkat-cekti-2277942

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler