TCMB toplantısı öncesinde bilmeniz gerekenler

Yurtiçi piyasalarda gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına çevrildi. Ekonomistler bu toplantıda faizin sabit …

Yurtiçi piyasalarda gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına çevrildi. Ekonomistler bu toplantıda faizin sabit tutulacağını öngördü. Son toplantıdan bir gün sonra yaptığı sunumda TCMB Lideri Ağbal fiyat istikrarına yönelik…

Vazifeye geldiğinden bu yana sıkılaşma tarafında süratli adımlar atan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal idaresindeki bankanın Ocak toplantısını pas geçmesi bekleniyor. Son enflasyon verisi ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde gelse de son toplantıdan bu yana Türk Lirası tarafında istikrarlı bir seyir izlendi.

İşte son toplantıdan bu yana not etmeniz gereken gelişmeler…

Ekonomistler TCMB’nin bu toplantıyı pas geçeceği görüşünde

Ekonomistler, Ağbal’ın vazifeye gelir gelmez başlattığı sıkılaşma döngüsünün Ocak toplantısında duracağını öngördü.

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin 22 kurumun katılımyla düzenlediği ankette medyan beklenti 21 Ocak’taki toplantıda siyaset faizinin değiştirilmeyeceği tarafında oldu.

Ankette 3 kurum siyaset faizinin 50 baz puan artırımla yüzde 17,5 düzeyine, 5 kurum ise 100 baz puan artırımla yüzde 18 düzeyine çıkarılacağını öngördü.

Yabancı ekonomistler de faizin sabit tutulmasını bekliyor

Yabancı ekonomistler de TCMB’nin bu toplantı da faizi sabit tutacağı görüşünde.

Commerzbank Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose, Merkez Bankası’nın faizlerde değişiklik yapmasını beklemediğini söyledi.

Rabobank Gelişen Piyasalar Kıdemli Kur Stratejisti Piotr Matys, en olağan senaryonun siyaset faizinin yüzde 17’de sabit bırakılması olduğunu fakat ölçülü bir faiz artırma ihtimalinin de büsbütün dışarıda bırakılamayacağını belirtti.

Morgan Stanley ekonomistleri, 21 Ocak’taki Para Siyaseti Konseyi toplantısında 100 baz puanlık artırıma gidilmesini bekliyor
Bankanın Georgi Deyanov, Andrea Masia, Alina Slyusarchuk imzalı raporunda, faiz artırım beklentisine münasebet olarak aralık ayında çekirdek enflasyon ve kasım ayında üretici fiyatlarında yaşanan yükseliş gösterildi.

Yakın vakitte minimum fiyat artırımının da takviyesiyle enflasyonun yüzde 15.6 ile Nisan ayında zirve noktasına ulaşana kadar yükseleceği istikametinde beklenti açıkladıklarının altını çizen ekonomistler, TCMB’nin enflasyon varsayımını yükseltmesini ve bu nedenle sıkılaştırmanın sürmesini bekliyor.

Raporda “Böylece Merkez Bankası gerçek faiz oranını yine yüzde 3’e getirecektir ki bunun enflasyon beklentileri üzerinde olumlu bir tesiri olacaktır.” tabiri yer aldı.

Son enflasyon verisi beklentilerin üzerinde geldi

Enflasyonda beklentilerin üzerindeki seyir Aralık ayında da devam etti.

Türkiye İstatistik Kurumu datalarına nazaran Aralık ayında tüketici fiyat endeksi bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 14,6, bir evvelki aya nazaran yüzde 1,25 arttı.

Ekonomistlerin beklentisi yüzde 14,2 olmuştu.

Aralık’ta üretici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 25,15, aylık bazda ise yüzde 2,36 arttı. Datalara nazaran çekirdek enflasyon Aralık’ta yüzde 14,30 olarak kaydedildi.Yıllık bazda en yüksek artış yüzde 28,12 ile çeşitli mal ve hizmet kümelerinde oldu. Onu yüzde 21,12 ile ulaştırma kümesi, yüzde 20,61 ile besin ve alkolsüz içecekler kümesi izledi.

Aylık bazda en yüksek artış ise yüzde 3,46 ile mesken eşyası kümesinde yaşandı. Konut eşyasını yüzde 2,64 ile ulaştırma, yüzde 2,53 ile besin ve alkolsüz içecekler kümesi takip etti.

Erdoğan’ın faiz tenkitleri devam etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yüksek faiz konusundaki itirazlarını sürdürdü. Dış Ekonomik Münasebetler Heyeti idare heyeti üyeleriyle biraraya geldiği toplantıda Erdoğan “Fiyat istikrarı temel gayemiz. Enflasyonu yüzde 30’lar civarından tek hanelere düşürdük. Yüksek faize karşıyım, bunları yaşadıklarımızdan çıkararak söylüyorum. Bankalar karlarına bakıyor, faiz yükü yatırımcıyı eziyor. Bize yatırım, istihdam, üretim ve ihracat lazım” diye konuşmuştu.

Erdoğan faiz konusunda şu açıklamaları yapmıştı: “Şu anda karşımda yüklü yatırımcılarımız var, girişimcilerimiz var, birçoklarınız faiz yükü altında nasıl ezildiğini biliyorum. Bu bankaların sizi nasıl sömürdüğünü biliyorum. Yeri geldiği vakit Türkiye’yi bir faiz cenneti haline getirmekten bahsediyoruz, öbür taraftan bankalarımız, gerek kamu, gerek özel dal ne kadar kar etmişler bunu konuşuyorlar. Tamam da sen ne kadar yatırımcı kazanırdın bu ülkeye bir de bunu söylesene. Bana yatırım lazım, istihdam lazım, üretim lazım, ihracat lazım. Şayet bu dört başlık yoksa hiçbir şey yok.

Şu anda dünyaya bakalım ABD’de faiz oranı ne? Japonya’ya bakalım ne? Eksi. Gelelim Avrupa’ya; bir-iki. İsrail, eksi. Bütün bunlar apaçık ortadayken, biz yüksek faizlerle övünüyoruz ya. İnandığım bir şey var; yüksek faizle bir yere varamayız. Borcu yüksek faizle kendimize dışarıdan imkan sağlamakla değil, kendi kaynaklarımızla bunu nasıl öderiz bunun çalışmasını yapacağız, bunun öbür çıkışı olmaz. Asıl iş faizi düşürmek suretiyle enflasyonu aşağı çekmektir”

Ağbal son sunumunda fiyat istikrarı vurgusu yaptı

Kasım ayında vazifeye gelen Naci Ağbal’ın birinci toplantısında siyaset faizini 4,75 puan, ikinci toplantısında da 2 puan yükselterek yüzde 17 düzeyine kadar çıkarmıştı.

Açıklamalarında fiyat istikrarına vurgu yapan Ağbal, son olarak Aralık toplantısından bir gün sonra TBMM’de yaptığı sunumda da para siyasetinde fiyat istikrarına öncelik verileceğini belirtmişti.

Ağbal TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’nde yaptığı sunumda, “Fiyat istikrarı ile istikrarlı ve süratli büyüme ortasındaki müspet alaka, iktisattaki öngörülebilirliğin sağlanmasıyla iş ve yatırım ortamının güzelleşmesinden kaynaklanmaktadır. Fiyat istikrarı ekonomik istikrarın uzun vadeli refahın temel ölçütlerinden en kıymetlisini oluşturmaktadır. Merkez bankaları, toplumsal refah artışına en büyük katkıyı fiyat istikrarını sağlayarak yapar. TCMB enflasyon hedeflemesi rejimini kararlı bir halde uygulayacak. Para siyaseti kararları fiyat istikrarı önceliği korunarak alınacak.” tabirlerini kullanmıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tcmb-toplantisi-oncesinde-bilmeniz-gerekenler-2272969

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler