TCMB sıkı duruşu güçlendirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Siyaseti Şurası faiz kararını açıkladı. Siyaset faizini piyasanın beklentileri doğrultusunda yüzde 17’de …

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Siyaseti Şurası faiz kararını açıkladı. Siyaset faizini piyasanın beklentileri doğrultusunda yüzde 17’de sabit tutan TCMB, karar metninde sıkı duruşun uzun süre sürdürülmesine karar verildiğini ve…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) siyaset faizini yüzde 17’de tutarken sıkı duruşun uzun müddet korunacağını söyleyerek sıkılaşma vurgusunu güçlendirdi.

Ekonomistlerin beklentisi faizin yüzde 17 düzeyinde sabit tutulacağı tarafındaydı.

Karar metninde, “Kurul, 2021 yılsonu kestirim maksadını dikkate alarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar sıkı para siyaseti duruşunun kararlılıkla uzun bir süre sürdürülmesine karar vermiştir” değerlendirmesi yapıldı.

TCMB’nin Ocak ayına ait faiz kararı metninde “Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ait göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet ögeleri ve enflasyon beklentilerinin kestirim ufku içerisinde maksatlarla ahengi yakından izlenecektir” tabirleri kullanılırken gerekmesi durumunda ek mali sıkılaşma yapılacağı söz edildi.

TCMB, sıkı para siyaseti duruşunun, fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, karşıt para ikamesinin başlaması, Döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceğini kıymetlendirdi.

Metinde şu tabirler kullanıldı:

İktisadi faaliyet güçlü bir seyir izlemektedir. Salgına bağlı kısıtlamaların iktisat üzerindeki aşağı istikametli tesirleri, geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine kıyasla daha hudutlu seyretmekle birlikte, hizmetler ve temaslı bölümlerdeki yavaşlama ve bu bölümlerin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikler devam etmektedir. Salgın periyodunda sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli tesirleriyle güç kazanan iç talebin cari süreçler istikrarı üzerindeki olumsuz tesiri devam etmektedir. Öbür taraftan, finansal şartlardaki sıkılaşmayla birlikte son devirde kredi büyümesi yavaşlamaya başlamıştır.

İç talep şartları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet tesirleri, memleketler arası besin ve öbür emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek düzeyler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Kasım ve Aralık PPK toplantılarında gerçekleştirilen güçlü nakdî sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı tesirlerinin daha bariz hale gelmesi beklenmekte, böylece enflasyon üzerinde tesirli olan talep ve maliyet ögelerinin kademeli olarak zayıflayacağı öngörülmektedir. Öte yandan, milletlerarası emtia fiyatlarındaki gelişmeler, kimi dallarda barizleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen fiyat ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki kıymetini korumaktadır.

TCMB’nin faiz kararını pahalandıran Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kara, TCMB’nin iç talepteki seyre dikkat çektiğini ve bunun enflasyon ve cari istikrar üzerindeki tesirini izlediği sinyalini verdiğini belirtti.

Ekonomistler faizin sabit tutulacağını öngörmüştü

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin 22 kurumun iştirakiyle düzenlediği ankette medyan beklenti 21 Ocak’taki toplantıda siyaset faizinin değiştirilmeyeceği tarafında oldu.

Ankette 3 kurum siyaset faizinin 50 baz puan artırımla yüzde 17,5 düzeyine, 5 kurum ise 100 baz puan artırımla yüzde 18 düzeyine çıkarılacağını öngördü.

Yabancı ekonomistler de TCMB’nin bu toplantı da faizi sabit tutacağı görüşündeydi.

Ağbal’ın fiyat istikrarı vurgusu devam etmişti

Kasım ayında vazifeye gelen Naci Ağbal’ın birinci toplantısında siyaset faizini 4,75 puan, ikinci toplantısında da 2 puan yükselterek yüzde 17 düzeyine kadar çıkarmıştı.

Açıklamalarında fiyat istikrarına vurgu yapan Ağbal, son olarak Aralık toplantısından bir gün sonra TBMM’de yaptığı sunumda da para siyasetinde fiyat istikrarına öncelik verileceğini belirtmişti.

Ağbal TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda yaptığı sunumda, “Fiyat istikrarı ile istikrarlı ve süratli büyüme ortasındaki olumlu alaka, iktisattaki öngörülebilirliğin sağlanmasıyla iş ve yatırım ortamının güzelleşmesinden kaynaklanmaktadır. Fiyat istikrarı ekonomik istikrarın uzun vadeli refahın temel ölçütlerinden en değerlisini oluşturmaktadır. Merkez bankaları, toplumsal refah artışına en büyük katkıyı fiyat istikrarını sağlayarak yapar. TCMB enflasyon hedeflemesi rejimini kararlı bir halde uygulayacak. Para siyaseti kararları fiyat istikrarı önceliği korunarak alınacak.” sözlerini kullanmıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tcmb-faiz-kararini-acikladi-2273015

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler