TCMB milletlerarası rezervler tablosunu haftalık da yayımlayacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası milletlerarası rezervler ve döviz likiditesi tablosunu aylık frekansa ek olarak haftalık olarak da yayımlanacak …

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası milletlerarası rezervler ve döviz likiditesi tablosunu aylık frekansa ek olarak haftalık olarak da yayımlanacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) milletlerarası rezervler ve Döviz likiditesi tablosunun, kamuoyuna daha aktüel data sağlanması hedefiyle, 28 Ocak 2021 tarihinden itibaren aylık frekansa ek olarak Perşembe günleri saat 14.30’da haftalık olarak da yayımlanacağını duyurdu.

Aralık ayında açıklana son data setine nazaran TCMB rezervleri içinde swap portföyünün hissesi iki ayın akabinde Kasım’da düşüşe geçti.

TCMB’nin açıkladığı bilgilere nazaran rezervlerin yüzde 76,7’si Kasım’da swaplardan oluştu. Datalara nazaran Kasım’da TCMB’nin toplam rezervleri 82,7 milyar dolar olurken, swap portföyü ise 63,4 milyar dolara geriledi.

Datalara nazaran Kasım’da alt kalemler prestijiyle, Döviz varlıkları bir evvelki aya nazaran yüzde 0,7 artarak 41,1 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 5,1 azalarak 40 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tcmb-uluslararasi-rezervler-tablosunu-haftalik-da-yayinlayacak-2273436

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler