TCMB Lideri’nden rezerv açıklaması

TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu, döviz alım-satımlarının uyum içerisinde yapılabilmesi için Şubat 2017’de Hazine Müsteşarlığı ile protokol …

TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu, döviz alım-satımlarının uyum içerisinde yapılabilmesi için Şubat 2017’de Hazine Müsteşarlığı ile protokol imzaladıklarını bildirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu, 128 milyar dolar fiyatındaki rezervin akıbetine ait savlara karşılık verdi.

Kavcıoğlu, Döviz alım-satımlarının uyum içerisinde yapılabilmesi için Şubat 2017’de Hazine Müsteşarlığı ile protokol imzaladıklarını bildirdi.

Kavcıoğlu açıklamasında şu sözleri kullandı: Protokolle sıhhatsiz fiyat oluşumunun engellenmesine, döviz piyasalarındaki arz-talep istikrarına ve likidite tesisine katkıda bulunuldu. Kelam konusu döviz süreçleri, süreç platformları üzerinden o günkü piyasa şartları ve fiyatları çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Anılan platformlarda piyasa dinamiklerinden bağımsız, piyasa dışı fiyatlardan belli taraflar seçilerek süreç yapılması mümkün değildir. Bilanço varlık yükümlülük denkliği açısından bakıldığında, ortada kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değildir.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tcmb-baskani-ndan-rezerv-aciklamasi-2278649

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler