TCMB, FAST sisteminin limitini yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasıın anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Daima Transferi (FAST) Sistemi’nin süreç üst limiti 1.000 TL’ye …

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasıın anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Daima Transferi (FAST) Sistemi’nin süreç üst limiti 1.000 TL’ye yükseltildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasında anlık ödeme siteminin üst limitinin artırılmasına dair yapılan açıklama şöyle:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iç kaynaklarınca geliştirilip işletilen ve 8 Ocak 2021 prestijiyle kullanıma açılan yeni jenerasyon 7/24 anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Daima Transferi (FAST) Sistemi ağır bir ilgi ile karşılanmış, bu kısa mühlet içinde FAST üzerinden 9 milyon anlık ödeme gerçekleştirilmiştir.

Ödemelerin, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve süratli bir halde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sisteminde kayıtlı kullanıcı sayısı 5,3 milyona ulaşmıştır.

Bugün prestijiyle FAST Sisteminde süreç üst limiti 1.000 TL’ye yükseltilmiştir. FAST’ın ilerleyen periyotlarda daha yüksek limitlerle ve kullanıcı tecrübesini artıracak karekodlu ödeme üzere yeni katma bedelli servislerle birlikte çalışması mümkün olabilecektir.

Ödemeler alanındaki temel alt yapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir kesimi haline gelmesini sağlayarak, dijital iktisat amacı doğrultusunda çok kıymetli katkılarda bulunacağı kıymetlendirilmektedir.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tcmb-anlik-odeme-sistemi-limitini-yukseltti-2273681

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler