TBB’den %10’luk temettü açıklaması

Türkiye Bankalar Birliği temettü kısıtlamasıyla alakalı “Olası kâr dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık prensibi ve başta sermaye yeterlilik oranı …

Türkiye Bankalar Birliği temettü kısıtlamasıyla alakalı “Olası kâr dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık prensibi ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları çerçevesinde 2020 yılı devir net kârından yüzde 10’ununa kadar…

Türkiye Bankalar Birliği temettü kısıtlamasıyla ilgili olarak yayımladığı açıklamasında milletlerarası uygulamalarda olduğu üzere, ihtiyatlı bir oranda tekrar kâr dağıtımına müsaade verilmesinin bankacılık dalı, yatırımcılar ve piyasalar açısından olumlu olacağını belirtti.

Birlik, muhtemel kâr dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık unsuru ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları çerçevesinde 2020 yılı periyot net kârından yüzde 10’ununa kadar karşılanmasının uygun görüldüğünü belirtti.

Açıklamada, “Güçlü özkaynakları yanında sağlıklı bilanço yapısı, deneyimli idaresi ve ihtiyatlı yaklaşımı sayesinde bankacılık kesimi yakın periyotta yaşanan şokları başarılı olarak yönetmiş, ekonomik faaliyetin finansmanına ve ödeme sisteminin faal çalışmasına katkı sağlamaya devam etmiştir. Temel bankacılık performans göstergeleri düzenlemelerin öngördüğü seviyelerde ve milletlerarası ortalamalara yakın seyretmiştir. ” sözleri kullanıldı.

Açıklamada BDDK’nın 2018 ve 2019 yılına kar dağıtımına müsaade vermediği, 2020 yılında elde edilecek karlar ve öncesinde özkaynaklar altında tutulan karın dağıtıma bahis edilmemesinin yararlı olacağı görüşü hatırlatıldı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tbb-den-10-luk-temettu-cagrisi-2273712

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler