TBB, ticari nitelikli kredi hizmetinde aylık bildirimden günlüğe geçti

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), gerçek kişi ticari işletmeleri ile hükmî kişi müşterilerin ticari kredi bilgilerini içeren ticari nitelikli kredi …

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), gerçek kişi ticari işletmeleri ile hükmî kişi müşterilerin ticari kredi bilgilerini içeren ticari nitelikli kredi hizmetinde bugünden itibaren aylık bildirimden günlüğe geçildiğini bildirdi

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Risk Merkezi’nin ticari nitelikli kredi bilgilerinin toplanması ve paylaşılmasında günlük uygulamaya geçilmesine ait bir duyuru yayımladı.

Duyuruda, TBB Risk Merkezi’nin, kredi kuruluşları ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Konseyi’nce uygun görülen finansal kuruluşların müşterilerinin risk bilgilerini topladığı tabir edildi.

Risk Merkezi’nin tıpkı vakitte, risk bilgilerini üyeleriyle ve gerçek yahut hukukî bireylerin kendileriyle ya da onay vermeleri şartıyla özel hukuk hükmî bireyleri ve üçüncü gerçek şahıslarla paylaştığı aktarılarak, şunlar kaydedildi:

“Risk Merkezi tarafından, kredi limit-kredi risk-tasfiye olunacak alacak bilgileri, ferdi nitelikli kredi bilgileri, ticari kredi bilgileri, çek ve senet bilgileri, yabancı para kredi ve gelir bilgileri, türev süreç bilgileri, kredi sigortası (alacak sigortası) bilgileri, derecelendirme not bilgileri başlıklarında bilgi toplanmakta ve paylaşılmaktadır. Bunlardan çek, senet bilgileri ile kişisel nitelikli kredi ve kredi kartı uygulamaları bir müddettir günlük bazda sunulmaktadır. Gerçek kişi ticari işletmeleri ile hukuksal kişi müşterilerin ticari kredi bilgilerini içeren ticari nitelikli kredi hizmetinde de bugünden itibaren aylık bildirimden günlüğe geçilecektir. Bu sayede, müşterilerin üyelere olan borç ve ödeme bilgileri günlük olarak izlenebilecek ve değerlendirilebilecektir.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tbb-ticari-nitelikli-kredi-hizmetinde-aylik-bildirimden-gunluge-gecti-2278319

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler