TBB Lideri Aydın: TL’yi tasarruf için cazip hale getirmeliyiz

Türkiye Bankalar Birliği Lideri ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın Bloomberg HT yayınında bölüme ait değerlendirmelerde bulundu …

Türkiye Bankalar Birliği Lideri ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın Bloomberg HT yayınında bölüme ait değerlendirmelerde bulundu

Türkiye Bankalar Birliği Lideri Hüseyin Aydın, Bloomberg HT’nin sorularını yanıtlıyor.

Aydın’ın öne çıkan açıklamaları şunlar oldu:

Türkiye’nin ulusal geliri 5 trilyon TL’dir. Bu gelirle bankacılığın büyüklüğü mukayese edilir. Evvelden Türk bankacılık kesiminin büyüklüğü ulusal gelirin altındaydı. Son yıllarda Türk bankacılık bölümü bu büyüklüğü aştı.

Pandemi periyodunda Türk bankacılık dalı güçlü olduğu için bizden ne bekliyorsa onu yaptık. Ödemeler sistemini çalışır durumda tuttuk.

Mevduat toplamımız kredi toplamımızdan daha düşük. Türkiye’de tasarrufların kıt olduğu noktası gündeme geliyor. Biz yalnızca bireylere ve firmalara değil devlete de borç veriyoruz.

Münasebetiyle önemli seviyede mevduat dışı kaynak kullanıyoruz. Dışarıdan hala önemli kaynak alıyoruz. Biz üç para ünitesiyle çalışıyoruz.

TL tasarruf ölçüsü yalnızca ferdî kredileri karşılıyor.

Biz yabancı paraları Türk Lirası haline getiriyoruz. Fakat bir orta bunlara limit getirilmişti.

Pasifte kaynak bulamadığımızı etkinde kullandırma bahtımız yok.

Türk Lirası kredi kullanmak için cazip bir para ünitesi lakin tasarruf etmek için cazip olmaktan çıkmıştı, bunu düzeltmemiz lazım.

Kredilerin yüzde 25’ini, yüzde 75’ini de kurumsal firmalara verdik. 2020’de kesimin kredi büyümesi yüzde 35’leri buldu. Bu da önemli bir oran.

Son birkaç aydır önemli oranda yabancı girişi yaşandığını görüyoruz. Yabancılar itimat ortamını yerlilerden daha süratli gördü.

Fiyatlar yüksek olabilir fakat kıymetli olan stabilizasyonu sağlamaktır. Enflasyonla faiz ortasındaki istikrar sağlıklı kurulduğunda orada da yatırım yapılabilir.

Yeni tasarruf yapanlar altın ve Dövize gitmiyor, onu görüyoruz.

Döviz piyasasında fiyatlamalar arz-talep istikrarıyla belirleniyor. Bizim açık durum yaptığımız devirde ülkeye döviz gelişi azalmıştı. Yasal limitleri geçtiğimiz devirler de oldu. Bizde de öbür bankalarda da döviz açık durumu kapandı. Biz o devir arz güvenliğini sağlamaya çalıştık. Türk bankacılık kesiminin de, kamu bankalarının da döviz açık konumu yoktur.

-devam edecek

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tbb-baskani-aydin-bloomberg-ht-ye-konustu-2273945

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler