Suudiler varlık fonunu iki katına çıkarmayı planlıyor

Suudi Arabistan, ekonomik toparlanmada kilit rol oynayacak olan 400 milyar dolarlık Kamu Yatırım Fonu’nun büyüklüğünü 2025 yılına kadar 800 …

Suudi Arabistan, ekonomik toparlanmada kilit rol oynayacak olan 400 milyar dolarlık Kamu Yatırım Fonu’nun büyüklüğünü 2025 yılına kadar 800 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Suudi Arabistan, merkez bankası liderini değiştirdi ve 2025 yılına kadar varlık fonunun büyüklüğünü iki katına çıkarmayı planladığını açıkladı.

Suudi Arabistan Merkes Bankası Lideri Ahmed Halifi vazifeden alınarak yerine daha evvel 2011-2016 yılları ortasında merkez başkanlığı yapan Fahad el-Mübarek getirilirken değişikliğin sebebi açıklanmadı.

Merkez bankası ve 400 milyar dolarlık Kamu Yatırım Fonu, koronavirüs ve düşük petrol fiyatlarından ziyan gören iktisadın toparlanmasında kilit rol oynayacak. Merkez bankasının vazife tarifi genişletilerek “ekonomik büyümeyi destekleme” unsuru de eklenirken Veliaht Prens Muhammed bin Selman varlık fonunun her yıl 40 milyar dolarlık mahallî yatırım yapacağını belirtti.

EFG Hermes Holding Makroekonomi Müdürü Muhammed abu Başa ise hususla ilgili, “Yapılan değişiklikler, bütçenin kâfi olmadığı vakitlerde her iki kurumun da ekonomik büyümede kıymetli rol oynayacağına işaret ediyor.” dedi.

Varlık fonunun önümüzdeki yıllarda büyümenin ana motoru olacağını söyleyen Başa, “görev tarifi ekonomik büyümeyi desteklemek olarak değiştirilen etkin bir merkez bankası finansal teşebbüslere odaklanarak bu eforları tamamlayıcı bir rol üstlenebilir.” diye ekledi.

Fahad el-Mübarek kimdir?

Yeni lider el-Mübarek son olarak dışişleri bakanlığı misyonunda bulunuyordu ve G20 doruğunda Suudi Arabistan’ın özel temsilcisi olarak bulunuyordu. El-Mübarek daha evvel Morgan Stanley’in Suudi Arabistan ünitesi başında bulunuyordu.

Suudi Arabistan Borsasının lideri olarak da misyon alan el-Mübarek, 2015 yılında beri Kraliyet İstişare Meclisi’nin üyesi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/suudiler-varlik-fonunu-iki-katina-cikarmayi-planliyor-2273264

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler