Sunak ABD’yi dijital hizmet vergisini desteklemeye çağırıyor

Dünya – Ekonomi

Koronavirüs krizi, teknoloji şirketlerini “daha güçlü ve daha kârlı” hale getirdiğini söyledi.

Fransa, İtalya ve İspanya’daki Rishi Sunak ve maliye bakanlarının mektubu, Google, Amazon ve Facebook gibi teknoloji devlerinin “vergi paylarını adil bir şekilde ödemeleri” gerektiğini söylüyor.

Çevrimiçi satışların nasıl vergilendirilmesi gerektiği konusunda uluslararası görüşmeler yapılıyor.

Ancak Çarşamba günü ABD müzakere masasından uzaklaştığını söyledi.

Amerika’da topluyor

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Kongre’ye ABD’nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından denetlenen görüşmelerde vergi şirketlerine vergilendirme konusunda çok taraflı bir çözüm bulma çabalarından vazgeçtiğini söyledi.

Diğer ülkelerin “Amerika’yı mahvetmek” için bir araya geldiğini söyledi.

BBC tarafından alınan mektupta, dört maliye bakanı ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’e, salgının bu tür vergilere olan ihtiyacı artırdığını söyledi.

Mektupta, “Mevcut Covid-19 krizi, fiziksel ya da çok az vergiye tabi varlığı olmayan ya da çok az faaliyet gösteren çok uluslu şirketler tarafından sağlanan adil ve tutarlı bir kar dağıtımının sağlanması gerektiğini doğruladı.” Dedi.

“Salgın, tüketim alışkanlıklarında temel bir dönüşümü hızlandırdı ve dijital hizmetlerin kullanımını artırdı, sonuç olarak dijital iş modellerinin baskın konumunu güçlendirdi ve daha geleneksel işletmeler pahasına gelirlerini artırdı.”

Mektup şöyle devam ediyor: “Dijital devler, merkezi nerede olursa olsun, mevcut krizden daha güçlü ve daha kârlı çıkacaklar.”

Diyerek şöyle devam etti: “Bu şirketler Avrupa pazarına ücretsiz erişimden yararlanıyor. Değer ve kâr yarattıkları ülkelerdeki adil vergi paylarını ödemelerini beklemek adil ve meşru.”

Maliye bakanlarının mektubu, bu yıl hala bir çözümün mümkün olduğunu söylüyor.

Onsuz ve Avrupa maliye bakanlarının vergilerini ilerletme vaatleri ile, pandeminin yol açtığı ciddi bir küresel durgunluğun ortasında tat için bir baştankara ticaret savaşı olabilir.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler