S&P, İngiltere, İtalya ve Yunanistan’ın kredi notunu teyit etti

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, İngiltere’nin kredi notu ve görünümünün teyit edildiği bildirildi. Memleketler arası kredi …

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, İngiltere’nin kredi notu ve görünümünün teyit edildiği bildirildi.

Memleketler arası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), İngiltere’nin uzun ve kısa vadeli kredi notunu “AA/A-1+” ve not görünümünü “durağan” olarak teyit etti.

Açıklamada, İngiltere’nin süratli aşı uygulamasının iktisadın bu yıl kademeli olarak yine açılmasına müsaade vererek, 2021 ve 2022’de Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) büyümesinde güçlü bir toparlanma sağlayacağı aktarıldı.

Avrupa Birliğine (AB) erişimin sınırlanmasının toparlanma üzerinde baskı oluşturacağına işaret edilen açıklamada, devlet takviyelerinin geri çekilmesiyle kamu açığının bu yıl daralmaya başlayacağı tabir edildi.

Açıklamada, İngiltere’nin uzun ve kısa vadeli, mahallî ve Döviz cinsinden kredi notunun “AA/A-1+” ve not görünümünün “durağan” olarak teyit edildiği kaydedildi.

– İtalya’nın notu da teyit edildi

S&P’den yapılan bir başka açıklamada, İtalya’nın uzun ve kısa vadeli kredi notunun “BBB/A-2” ve not görünümünü “durağan” olarak teyit edildiği bildirildi.

İtalyan iktisadının 2021’de yüzde 4,7 ve 2022’de yüzde 4,2 oranında büyümesinin beklendiğine işaret edilen açıklamada, bunun mali teşvik, AB kurtarma fonları ve hızlanan aşılamalarla canlanan özel tüketimi yansıttığı aktarıldı.

Açıklamada, geçen yıl yaklaşık yüzde 9,5 olan bütçe açığının GSYH’ya oranının 2021’de yüzde 11,6 olmasının iddia edildiği kaydedildi.

Öte yandan S&P, Yunanistan’ın uzun vadeli kredi notunun “BB-“den “BB”ye yükseltildiğini, kısa vadeli kredi notunun “B” ve not görünümünün “pozitif” olarak teyit edildiğini duyurdu.

Açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle geçen yıl yüzde 8,2 daralan, Yunanistan iktisadının bu yıl yüzde 4,9 ve gelecek yıl yüzde 5,8 büyümesinin beklendiği tabir edildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/s-p-ingiltere-italya-ve-yunanistan-in-kredi-notunu-teyit-etti-2279056

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler