Şişecam bilançosunda müspet sürpriz

Şişecam geçen yılın son çeyreğinde 745,6 milyon lira kâr açıkladı. Şirketin 4. çeyrek finansal sonuçları piyasa beklentilerinin üzerinde …

Şişecam geçen yılın son çeyreğinde 745,6 milyon lira kâr açıkladı. Şirketin 4. çeyrek finansal sonuçları piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

Şişecam’ın geçen yılın son çeyreğinde net devir kârı bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 36,7 oranında artarak 745,6 milyon TL oldu. Şirketin dördüncü çeyrekteki satış gelirleri 6.708 milyon TL olarak gerçekleşerek yıllık yüzde 38,5 oranında artarken, brüt kar yüzde 43,0 oranında yükseldi ve 2,19 milyar TL’ye çıktı.

Şirketin 2020 karı yıllık yüzde 12 artışla 2,138 milyon TL’ye yükseldi.

Şirketin bilançosunu pahalandıran Garanti BBVA Yatırım beklentiden daha güçlü gelen dördüncü çeyrek sonuçlarının olumlu olduğunu belirtti.

Oyak Yatırım beklenenden daha âlâ gelen operasyonel performansa ek olarak, düşük sayılabilecek yüzde 7 efektif vergi oranı ve çeyreklik bazda azınlık hisselerinde yaşanan 69 milyon TL’lik erimenin, şirketin beklentilerden epey güçlü net kar açıklamasında değerli bir rol oynadığını belirtti.

“Son çeyrekte elde edilen güçlü nakit akışı sayesinde, Şişecam’ın net borcunda %20 oranında bir azalma yaşandığını hesaplıyoruz.” yorumuna yer veren kurum Şişecam için 10.40TL/hisse maksat fiyatını ve “Endeks Üzeri Getiri” tavsiyesini koruduklarını kaydetti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/sisecam-2273846

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler