Şirketlerden rekor süratte gayrimenkul satışı

Şirketler Covid-19 pandemisi nedeniyle bozulan bilançolarını onarmak hedefiyle rekor seviyede gayrimenkul satışı yapıyor Jones Lang LaSalle …

Şirketler Covid-19 pandemisi nedeniyle bozulan bilançolarını onarmak hedefiyle rekor seviyede gayrimenkul satışı yapıyor

Jones Lang LaSalle tarafından yayınlanan bilgilere nazaran, Avrupa, Orta Doğu ve Afrikalı şirketler 2020’de toplam 27 milyar euro’luk (32 milyar dolar) gayrimenkul satışı yaptı. Bu sayı bir evvelki yılın hafif üzerinde.

Şirketin EMEA Birimi’nden Nick Compton satışlara dair “şirketler sermayeyi korumak, pandemi sonrası iş planlarını desteklemek için portföylerini şekillendirmek maksadıyla ellerindeki gayrimenkullerı satıyorlar” değerlendirmesini yaptı.

Satışların üçte birinden fazlasını ofis satışları oluşturdu, hacimler evvelki yıla kıyasla yüzde 10 arttı. Real Capital Analytics bilgilerine nazaran, Avrupa’da ticari gayrimenkul satışları 2020’de yüzde 27 düştü.

2020’de geniş çaplı karantinalar nedeniyle konaklama ve perakende şirketlerinin gelirleri süratle azalarak bilançolara ziyan verdi ve sermaye artırım gereksinimi doğurdu. Gayrimenkul satışı yapan şirketler ortasında İngiliz John Lewis Partnership ve Matalan da bulunuyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/sirketlerden-rekor-hizda-gayrimenkul-satisi-2278286

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler