Sinovac aşısının Şili’deki sonuçları açıklandı

Şili’de yapılan araştırmada, Sinovac Biotech Ltd.’nin geliştirdiği Kovid-19 aşısının virüsü önlenmede yüzde 67 tesirli olduğu açıklandı Şili …

Şili’de yapılan araştırmada, Sinovac Biotech Ltd.’nin geliştirdiği Kovid-19 aşısının virüsü önlenmede yüzde 67 tesirli olduğu açıklandı

Şili, Sinovac aşısının Kovid-19 virüsünü önlenmede yüzde 67 tesirli olduğunu duyurdu.

Araştırmada, Sinovac aşısının hastaneye yatışları önlemede yüzde 85, ağır bakıma alınma riskini önlemede yüzde 89 ve vefatları önlemede yüzde 80 tesirli olduğu belirtildi.

Şili Sıhhat Bakanlığı tarafından yürütülen araştırma, ülkenin kamu sıhhat sigortası kapsamında 10,5 milyon kişinin iştirakiyle gerçekleşti.

Çin aşıları hakkında gelen son tenkitler

Bloomberg’in haberine nazaran, nisan ayında yayımlanan Sinovac aşısının Brezilya’daki son test sürecinin ayrıntılarını içeren araştırma, geçen yıl ortaya konulan aşının etkililiğinin yüzde 50’nin biraz üzerinde olduğu tarafındaki bulguları doğrulamıştı.

Yüzde 50’lik tesirlilik düzeyi önde gelen ilaç regülatörleri tarafından aşılar için minimum tesirlilik düzeyi olarak biliniyor. Başka Çin aşılarına ait tesirlilik oranları yüzde 66 ile yüzde 79 ortasında açıklanmıştı.

Çinli uzmanın açıklamaları sansürlendi

Çin Bulaşıcı Hastalıklar ve Denetim Merkezi Lideri George Fu Gao, The Paper gazetesine yaptığı açıklamada, Çin aşılarının “düşük muhafaza oranlarına karşı bir şeyler yapılması gerektiğini” söylemişti. Gao farklı aşı kombinasyonları ve doz sayısının artırılması üzere tekniklerle aktiflik artışı sağlamanın kıymetlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Kelamları toplumsal medyada yayılan ve daha sonra sansüre uğrayan Gao, daha sonra Küresel Times’a kelamlarının yanlış anlaşıldığını, yalnızca aşıların tesirliliğini artıracak yollara dikkat çekmek istediğini söylemişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/sinovac-asisinin-sili-deki-sonuclari-aciklandi-2278659

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler