‘Sıfır Vaka’ başarısı, makale konusu oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Darülaceze Müdürlüğü’nde pandemi sürecinde alınan olağanüstü tedbirler sayesinde dünya …

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Darülaceze Müdürlüğü’nde pandemi sürecinde alınan olağanüstü tedbirler sayesinde dünya standartlarının üzerinde bir başarı elde etti. Yaş almış bireylerin 7/24 yatılı bakım hizmeti aldıkları İstanbul Darülaceze Müdürlüğü’nün bu başarışı, Avrupa’daki bilimsel dergilere konu oldu. Dünya genelinde Covid-19 kaynaklı ölümlerin yüzde 30’unun huzurevlerinde olduğu, bazı ülkelerde ise toplu ölümlerin yaşandığı göz önüne alındığında; İBB’nin 12 Ekim’e kadar olan “sıfır vaka” başarısı takdir topladı.

Zamanında ve etkili müdahale edildi

İBB Darülaceze Müdürlüğü’nün Covid-19 salgınına karşı aldığı önlemleri; Turkish Journal of Gerıatrıcs Dergisi ilk sayısında okuyucuları ile paylaştı. Dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan huzurevlerinde pandemi sürecinde ciddi ölüm vakalarının yaşandığının belirtildiği makalede; İBB Sağlık Daire Başkanlığı’na bağlı İstanbul Darülaceze Müdürlüğü huzurevlerinde, Covid-19 salgınına karşı alınan önlemlerin zamanında ve etkili olduğuna yer verildi.

Yazıda, Covid-19’un dünyada yayılmaya ve Türkiye sınırlarında görülmeye başladığı andan itibaren 2 Mart’ta 2020’de; Darülaceze Müdürlüğü’nün ilk olarak ziyaretçilere ve etkinliklere kısıtlama getirildiği, tüm yaşam alanlarının da dezenfekte edilerek, şüpheli görülen sakinlerin hastanelere sevk edildiği bilgisi yer aldı.

Darülaceze Müdürlüğü’nün pandemiyle birlikte, uygulamaya soktuğu tedbirlerin detaylarına inilen makalede özetle şu bilgilere yer verildi:

Diyetisyenler destek verdi

“Sakinlere şikayet ve ateş takip programı başlatıldı. Pandemi sırasında hastanede kalmasını gerektiren sorunları olan kişilerin nakledilmesi ile ilgili prosedürler tanımlandı. Tüm müdürlük tesisleri periyodik olarak dezenfekte edildi. 9 Mart 2020 tarihinden itibaren tüm personelin eldiven, maske ve tek kullanımlık önlük giymesi ve bu koruyucu ekipmanı giyerken konut sakinlerine hizmet etmeleri gerekiyordu. Binaların girişlerine ve bütün binaların tüm katlarına, personelin ve sakinlerin kullanımı için el dezenfektanları yerleştirildi. Diyetisyenlerin yönlendirmesiyle, bol C vitamini içeren, yaşlı hastaların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve sıvı alımları artırıldı.”

Tamamen kapatma uygulandı

“Kurum çalışanlarına pandemiler konusunda eğitim verildi. Ortak alanlara koronavirüsle mücadele için 14 kuralı içeren posterler asıldı. 11 Mart 2020 itibariyle, müdürlük hizmet binalarına site sakinlerinin girmesine izin verilmedi ve müdürlük tamamen ziyaretçilere kapatıldı. Bölge sakinlerine kısıtlamalar getirildi. Personel 15 günlük periyotlarla; yaşlı bakım merkezlerinde yatılı kalmak, mesailerine başlarken PCR testi yapmak ve negatif sonucu almak kaydı ile yaş almış bireylerimize hizmet vermeye başladı. 

İki doz aşı yapıldı

Ayrıca yeni tedbirler kapsamında; aşının Türkiye’de uygulamaya başlandığı ilk anlardan itibaren yaşlı bakım merkezlerinde aşılama çalışmalarının başlatıldı. Darülaceze Müdürlüğü sakinleri ve hizmet veren sağlık personellerine Covid-19 birinci ve ikinci doz aşıları yapıldı. 2021’in ilk günlerinden bugüne kadar da herhangi bir vakaya rastlanmadı. İBB’nin “sıfır vaka” başarısı devam ediyor. 

Hibya Haber Ajansı

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Resmi Gazete başlıkları

YASAMA BÖLÜMÜ KANUN 7316 Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun YÜRÜTME VE ...