Shell’in azalan petrol üretimi iş modelini de değiştirecek

Shell’in düşen petrol üretimiyle birlikte 100 yıllık iş modeli de sonlanıyor, güç devi yıllık petrol üretiminin yüzde 1 ile 2 ortasında …

Shell’in düşen petrol üretimiyle birlikte 100 yıllık iş modeli de sonlanıyor, güç devi yıllık petrol üretiminin yüzde 1 ile 2 ortasında düşeceğini öngördü

Güç devi Royal Dutch Shell karbon emisyonları ve petrol üretiminin tepe yaptığını, pak güce geçiş planı kapsamına petrol üretiminin gelecek yıllarda düşeceğini belirtti.

Shell uzun ve kısa vadeli amaçlarını açıkladığı yeni strateji planında petrol üretiminin yıllık yüzde 1-2 ortasında düşeceğini öngördü. Yıllık düşüşün bandın üst tarafında gerçekleşeceği varsayımıyla ‘geleneksel yakıtların’ üretimi 2030 yılına dek yüzde 55 düşecek.

Güç devi, karbon emisyonlarının da 2023’e kadar 2016 yılına kıyasla yüzde 6-8 ortasında düşeceğini belirtti. Bu düşüş, 2030’da yüzde 20, 2035’te yüzde 45, 2050’de yüzde 100’e ulaşacak.

CEO Ben van Beurden stratejileri kapsamında karbon emisyonlarının azalacağını, hissedarları, müşterileri ve toplum için bedel yaratacaklarını belirtti. Beriden müşterilerine etrafa de en az ziyanı olan hizmet ve servis vermek istediklerini lisana getirdi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/shell-in-azalan-petrol-uretimi-is-modelini-de-degistirecek-2274462

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler