SGK prim borçlarını yine yapılandırmak için 1 milyon 428 bin kişi başvurdu

Yapılandırmadan yararlanmak isteyen vatandaşlar 1 Şubat tarihine kadar müracaatta bulunabilecek, birinci taksitlerini ise 31 Mart tarihine kadar …

Yapılandırmadan yararlanmak isteyen vatandaşlar 1 Şubat tarihine kadar müracaatta bulunabilecek, birinci taksitlerini ise 31 Mart tarihine kadar ödeyebilecek

Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bugüne kadar 1 milyon 428 bin kişinin SGK prim borçlarını tekrar yapılandırmak için müracaat yaptığını, 79 milyar 24 milyon liralık borcun yapılandırılacağını açıkladı.

Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, SGK prim borçlarını yine yapılandırarak, Kovid-19 salgını devrinde vatandaşların üzerlerindeki yükleri hafifletmeyi amaçladıklarını belirtti.

Borç aslı 165 milyar lira olan SGK alacağına yapılandırma imkanı getirdiklerini aktaran Selçuk, Kimi Alacakların Yine Yapılandırılması ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında yürürlüğe giren SGK prim yapılandırmasının 2020 Ağustos ayı ve öncesi devirlere ilişkin mutlaklaşmış alacakları kapsadığını bildirdi.

Bakan Selçuk, SGK prim borçlarının yine yapılandırılmasında bugüne kadar 1 milyon 428 bin kişinin başvurduğunu, 79 milyar 24 milyon liralık borcun yapılandırılacağını açıkladı.

Yürürlüğe giren Birtakım Alacakların Yine Yapılandırılması ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’a nazaran, sigorta primleri, genel sıhhat sigortası primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı, malullük ve görev malullüğü sonucunda doğan rücu alacaklar, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha evvel durdurulan hizmet müddetlerinin ihyası halinde doğacak alacaklar yapılandırma kapsamında alınmıştı.

Yapılandırmadan yararlanmak isteyen vatandaşlar 1 Şubat tarihine kadar müracaatta bulunabilecek, birinci taksitlerini 31 Mart tarihine kadar ödeyebilecek.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/sgk-prim-borclarini-yeniden-yapilandirmak-icin-1-milyon-428-bin-kisi-basvurdu-2273286

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Elektrikli arabada Apple muamması

Apple elektrikli otomobil üretmeye başlayacağını açıkladıktan sonra birçok farklı şirketin Apple'ın ortağı olacağı tarafında haberler çıkmıştı ...