SGK Çocuk Parası Alma, Gerekli Şartları ve Nasıl Başvurulur? 2018

SGK Çocuk Parası Alma Gerekli Şartları ve Nasıl Başvurulur 2018

Çoçuk parası hakkında çıkan tüm haberleri, yasaları, bilgileri detaylı olarak araştırıp sizler için paylaşıyoruz.Bu alanda merak etiğiniz tüm soruların cevabını detaylı olarak vermeye çalıştık. Çoçuk parası nedir? Çoçuk parası ne kadardır? Çoçuk parasını kimler alabilir? Çoçuk parasını nereden alınır? Çocuk parası başvurusu nasıl yapılır? Ödemesi nereden alınır? Ne kadar yardım yapılır? gibi sorularınızı cevapladık.

 

Çocuk Parası Nedir ve Nasıl Alınır?

Her geçen gün ülkemizde yapılan birçok yenilikle beraber ağırlık sosyal sorumluluk projelerine verilmekte. Projelerde, vatandaşların belli şartları yerine getirmesi halinde belirli ödemeler yapılmaktadır. Bu ödemelirin başında 2022 engeli aylığı, doğum parası, süt parası, 65 yaş aylığı ödemeleri yapılmaktadır. Bu ödemelerin yanı sıra sürekli aktif bulunan birde çoçuk parası bulunmaktadır. Bu konu hakkında daha öncede bilgilendirdiğimiz gibi şimdiki yazımızda bütün güncel bilgileri bir araya getirip, çoçuk parasının kronolojik olarak sizler için ele aldık. Sırası ile konuyu ele aldığımız içeriğe geçelim.

 

Çocuk(Doğum) Parası Yardımı Nedir?

Doğan çoçuğun annesi yada babasının Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması şartıyla beraber anne yada babadan herhangi birisininde Türkiye Vatandası olması yeterli olup bir defaya mahsus devlet tarafından yapılan yardım ödmesidir. Bu kanun 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren yürülüğe girmiştir. Ve bu ödeme her çoçuk başına bir kereye mahsus tahsis edilmek üzere yapılmaktadır. Ancak vatandaşlarımız arasında bu ödemenin sürekli bir şekilde devam etiği yönünde yanlış bilgiler yayılmktadır.

 

Çocuk Parası (Doğum) Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Çoçuklar için tahsis edilen bu yardım paraları; Aile ve Sosyal Politiklar tarafından yapılmaktadır. Vatandaşların bu projeden faydalanması için gerekli olan bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların başinda başvuru yapmak olup başvuru direk Bakanlık yada Bakanlık tarafından yetkilendirilen resmi kurumlardardır. Ayrıca her ilde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri bu projeler için yetkilendirilmişlerdir. Aileler çoçuk parası için devletin belirlediği bütçetyi almak için önce hastaneden doğum raporunu alarak internet üzerinden temin edilen formu doldurarak çoçuğun babası tarafındanda yapılabilmektedir. Ancak devlet kurumlarınca bu farklılık gösterip memurlarda görev yaptıkları kurumlara muracat yapılmaktadır. Bu kurumlar yapılan muracatı Aileler ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne gönderilmektedir.

 

Gurbetçi Vatandaşlar da Çocuk Parası Yardımı Alabilir mi?

Gurbetçi vatandaşlarımızda tıpkı ülkemizde yaşayan vatandaşlarımız gibi çoçuk parası yardımından faydalanabilir. Bunun için yapmaları gereken işlemler Türk Büyükelçilikleri ve Konsolosluklarına doğum belgesiyle müracat etmeleri yeterli olmaktadır.

 

Çocuk Parası Yardımı Hangi Doğumları Kapsıyor?

Kanun 15 Mayıs 2015 tarihinde doğan çocukları kapsarken daha öncesinde doğan çoçuklar bu yardımdan faydalanamıyor, çünkü proje geriye dönüt gibi herhangi bir yardım yapması söz konusu olamaz. Devlet bu ödeme planında çoçuk sayısını göz önünde bulundurduğu için 15 Mayıs 2015 tarihinde önce doğan çoçuk sayısını dikate alır. Örneklendirecek olursak 2014 yada daha öncesinde doğan herhangi bir çoçuk bu yardımdan faydalanamazken 2015 yada 2016 da doğan çoçuk parası yardıı yapılırken 2014 yada öncesinde domuş olan çoçukta dahil edilir.

 

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor?

Yaş konusuna gelirrsen erkek ve kız çoçuklarında değişkenlik göstermektedir.Kız çoçuklarında evlenene kadar yada bir işe başlayana kadar olurken ki burda kaç yaşında evlendiği çok önemli değl 18 yaş yada 30 vs iken erkek çoçuklarında 25 yadabir işe başlayana kadardır. Bu yaş aralığında kızlar daha öncelikli tutulduğu görünmektedir.

 

Çocuk Parası Ne Kadar Ödeniyor?

Yukardada belirtiğimiz gibi çoçuk parası yardımının miktarı doğan çoçuğun kaçıncı çoçuk olduğuna göre değişiklik göstermektedir.

 

Çocuk Parası Yardımı Yardım Miktarı
İlk Çocuk için 300 TL
İkinci Çocuk için 400 TL
Üçüncü ve Sonraki Her Çocuk için 600 TL

15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuklar da bu sıralamaya dahil edilecektir.

 

Çocuk Parası Başvurudan Ne Kadar Sonra Ödenir?

Yaptığımız araştırmalar doğrultusunda başvuru ilgili kuruma yapıldıktan sonra ödeme kısa bir süre sonra yapılırken ilgili kurumun yoğunluğu göz ardı edilmemeli.Fakat ortalama belirlenen süre en fazla bir ay yada daha kısa br süre içinde işlem gerçekleşir. Bu işlem için interneten çoçuk parası sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

 

Çocuk Parası Nereye ve Kimin Adına Yatar?

Daha önecede belirtiğimiz gibi anne Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşi ise annesin adına yatar ve bu parayı anne dişinda kimse çekemez. Çoçuğun babası dahi bu parayı çekemezken, ödemeler PTTşubelerine yatmaktadır. Anne nüfüs cüzdanınyla türkiyenin herhangi bir PTT şubesinden çoçuk yardım parasını çekebilir. Ancak bazı istisnai durumlarda çoçuk yardım parası anne dişinda başkalarının hesabına yatabilir. Bu istisnaiyi şöyle sıralayabiliriz.
Çoçugun annesi yabancı uyrukluysa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan babasının adına,
Anne vefat etiyse; babanın adına,
Anne ve baba vefat etiyse devletin belirlediği vasiye yatırılacaktır.

 

Çocuk Parasının Yatıp Yatmadığı Nasıl Öğrenilir?

Çoçuk parasının yatıp yatmadığı konusunda önümüzde birçok seçenek bulunurken vatndaşlarımızın önceliği olan en yakın PTT şubesine gidip TC kimlik numarasıyla öğrenirken, diğer seçenekler arasında E Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Yada 170 numaralı hatı arayarak çoçuk parasının yatıp yatmdığını sorgulayabilirsiniz.

 

Çocuk Parası Alabilmek İçin Gerekli Şartlar

Daha öncede belirmiştik çoçuk yardım parasının anne yada babaya verilebilmesi için doğan bebekle beraber ebeveynlerinde bazı şartları taşıması gerekiyor. Bu şartların başında tabiki başta anne ve babanın vatandaşlık alması gerekirken diğer bir unsur ise çoçuğun sağ ve tam bir şekilde doğmuş olması gerekmetedir. Eğer anne ve baba Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilse çoçuk Türkiye sınırları içerisinde doğmuşsa bile bu çoçuk parası yardımından faydalanamıyor.Diyelimki anne yada baba vatandaş çoçuk doğdu fakat ölü doğdu o zaman yine hiçbir şekilde bu yardımdan faydalanamıyorve devlet hiçbir ödeme yapmıyor.Doğumunda 15 Mayıs 2015 tarihinde sonra gerçekleşmesi gerekmektedir.

 

Çocuk Parası Almak İçin SGK ‘lı Olmak Gerekiyor mu?

Hayır herhangi bir sağlık güvencesine gerek duyulmamaktadır. Sadece anne yada babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması yeterli olacaktır. Doğumdan sonra bşvuru işlemi yapılır ve kıs süre sonra ödeme gerçekleşir.

 

Çocuk Parası Dışında Yeni Doğum İçin Alınabilecek Yardımlar Nelerdir?

Konumuzun başınadan beri belirtiğimiz çoçuk parası dısındada dünyya gözlerini yeni açan bebekler için devletdaha farklı yardımlar yapmaktadır.Bunların başında tabiki çoçuk yardım parası gelirken bunun yanında SGK emzieme parası, doğum raporu parası, AGİ para yardımlarıda verilmektedir. bu başlıkları size kısaca şöyle şöyle yazayım.

 

SGK Emzirme Parası

SGK yardımı olan bu para 133 tl civarında olup tıpkı çuçuk yardım parası gibi bir defaya mahsus verilmektedir,çoçuk parasından farklı olarak zirrat bankası hesabına yatmakta olup heryıl düzenlenmektedir. SGK emzirme parası yine aynı şekilde annenin adına tc kimlik numarasına yatırılır, eğer annenin ziraat hesabı yoksa aynı şekilde PTT şubelerine yatar. Başvurular Sosyal Güvenlik Kurumunun İl Müdürlüklerine yapılır. Para hesaba bir ay kadar sonra yatırılırken kurumun yoğunluğundan dolay biraz gecıkebilir.Bu konu hakında sağlıklı bilgi almak için ALO 170 arayıp bilgilendirilebilirsiniz.

 

Doğum Raporu Parası

Eğer anne SGK kapmasında Sigotalı bir çalışansa, gebelik dönemininin son 4 haftası ve doğumdan sonraki 4 hafta anne çalışmayacağı için toplamsa 8 haftalık bir süre zarfında maaşını devlet tarafından ödenmektedir. Yanlız bu maaş toplam maaşının 2/3’si olarak yapılmaktadır. Bu durumlarda çalışılan kurumun İnsna Kaynakları Departmanı ile irtibatta olarak bildirmekte fayda vardır. Bu bilgilerin iletilmesi doğum sonrasına kaldırsa bile ortama 2 ay içinde ücret hesaba yatırılmaktadır. Verilen süre devlet biriminin yoğunluğuna göre kısalabilir veya uzayabilir.

 

AGİ Yardımı

AGİ (asgari geçim indirimi) her çalışanın maaşına ilave edilen bir ödeme olup, çocuğun doğumu ile birlikte kayıt işleminin yapılması ile sonraki maaşa yansıtılmaktadır.

 

Agi Yarımı 2018

 

Çocuk Parası Almak Hakkında Merak Edilen Her şey [Videolu]

 

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
25 Shares:
1 comment
  1. Teşekkürler kadın istihdam teşvik detaylarını çok detaylı anlatan bir yazı olmuş. Elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler