Samsung ABD’de çip fabrikası kurmayı planlıyor

Samsung Electronics, 10 milyar dolarlık yatırımla birlikte Amerikalı müşteri portföyünü genişletmeyi ve kesim önderi Taiwan Semiconductor …

Samsung Electronics, 10 milyar dolarlık yatırımla birlikte Amerikalı müşteri portföyünü genişletmeyi ve kesim önderi Taiwan Semiconductor Manufacturing’i yakalamayı hedefliyor. Şayet mutabakat sağlanırsa tesis ABD’nin Teksas eyaletinde kurulacak.

Samsung Elctronics, ABD’de üst seviye bir çip üretimi tesisi kurmak için 10 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı düşünüyor. Yatırımla birlikte Amerikalı müşteri portföyünü genişletmeyi planlayan Samsung, dal başkanı Taiwan Semiconductor Manufacturing’i yakalamayı hedefliyor.

Bloomberg’in haberine nazaran, dünyanın en büyük akıllı telefon ve çip üreticisi Samsung, gelecekte üç nanometreye kadar küçülecek çipleri üretmek için Teksas eyaletinin Austin kentinde bir tesis kurmak için müzakereler yürütüyor.

Planların şimdi erken etapta olduğu ve değişebileceği belirtilirken anlaşılması durumunda tesisin inşaatı bu yıl başlayacak, 2022 yılında ana ekipmanlar kurulacak ve tesis 2023 yılında operasyonel hale gelecek.

10 milyar dolarlık yatırımın değişkenlik gösterebileceği belirtilirken Samsung’un proje için 10 milyar dolardan da fazla bir yatırım bütçesi ayırabileceği belirtiliyor.

ABD’nin Çin baskısı

ABD, Çin’in artan ekonomik gücünü kırmaya ve yerli üretimi teşvik etmeye çalışırken Samsung da bu eğilimi avantaja çevirmek istiyor.

ABD Savunma Bakanlığı askeri irtibatları olduğu gerekçesiyle Çinli çip üreticisi SMIC, petrol şirketi CNOOC, China Construction Technology Co. Ltd. ve China International Engineering Consulting Corp. şirketlerini Aralık ayı başında kara listeye almıştı.

Otomotivde çip krizi

Daimler, Nissan ve Honda üzere otomobil üreticileri, 2021’in başında yaptıkları farklı açıklamalarda çip tedarikindeki yaşanan kıtlıktan ötürü üretimlerini düşürme riskiyle karşı karşıya kaldıklarını söylemişti.

Mercedes-Benz’in üreticisi Daimler ve Volkswagen yaptıkları açıklamalarda, tüm kesimin arz darboğazında olduğunu söylerken tam olarak rakamsal bir tabir kullanmamıştı.

Honda ise Japonya’daki fabrikalarından birindeki otomobil üretimini 4 bin araç kadar azaltacağını belirtirken Nissan da Note hatchback modelinde bir üretim düzeltmesine gideceğini açıklamıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/samsung-10-milyar-dolarlik-cip-tesisi-kurmayi-dusunuyor-2273133

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler