Salgın yılında Çin beklentinin üzerinde büyüdü

Çin, koronavirüs salgınının ülke ekonomileri üzerinde olumsuz tesir yarattığı 2020 yılını yüzde 2,3 büyüme ile tamamladı. Ekonomistlerin …

Çin, koronavirüs salgınının ülke ekonomileri üzerinde olumsuz tesir yarattığı 2020 yılını yüzde 2,3 büyüme ile tamamladı. Ekonomistlerin beklentisi ülke iktisadının bu yıl yüzde 2,1 büyümesi istikametindeydi

Çin iktisadı 2020’nin son çeyreğinde pandemi öncesi büyüme oranını yakalayarak yılın genelini yüzde 2,3 büyüme ile beklenti üzerinde kapamayı başardı.

Çin’de gayrisafi ulusal hasıla 2020 dördüncü çeyrekte yıllık yüzde 6,5 büyüme kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin dördüncü çeyrek büyüme beklentisi yüzde 6,2, 2020 beklentisi ise yüzde 2,1’di.

Yılın genelinde büyümeye alt yapı ve inşaat yatırımlarını hızlandıran mali ve mali teşvikler dayanak verirken koronavirüs hadiselerinin denetim altına alınması sonrası Çin ihracatındaki artış da büyümede rol oynadı.

Aralık ayında sanayi üretimi ise yüzde 7,3 yıllık artış kaydederek yüksek temposunu korudu. 2020’de sanayi üretimi yüzde 2,8 arttı. Çin perakende satışları aralık büyümesi ise Kasım’daki yüzde 5’ten yüzde 4,6’ya geriledi. 2020’de perakende satışlar %3,9 daraldı. Çin sabit yatırımları ise 2020’de yıllık yüzde 2,9 büyüdü.

CCB International Makro Araştırma Lideri Cui Li son çeyrekte Çin iktisadının güçlü bir ivme yakaladığını, imalatın âlâ iş çıkardığını belirtti. Data sonrası onshore yuan dolara karşı yüzde 0,1’e kadar güçlendi. Küçük ölçekli şirketlerin endeksi ChiNext endeksi ise yüzde 1’in üzerinde yükseliş kaydetti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/salgin-yilinda-cin-beklentinin-uzerinde-buyudu-2272722

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler