Sabiha Gökçen Havalimanı 2021’in birinci çeyreğinde 4.2 milyon yolcu ağırladı

İstanbul Sabiha Gökçen Memleketler arası Havalimanı’ndaki yolcu sayısı, yılın birinci çeyreğinde 1,2 milyonu dış sınır ve 3 milyonu iç sınır …

İstanbul Sabiha Gökçen Memleketler arası Havalimanı’ndaki yolcu sayısı, yılın birinci çeyreğinde 1,2 milyonu dış sınır ve 3 milyonu iç sınır olmak üzere toplam 4,2 milyon şahsa ulaştı

Havalimanı terminal işletmecisi İSG’den yapılan açıklamaya nazaran, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 2020 yılında yüzde 55 oranında bir yolcu kaybı yaşayan Sabiha Gökçen Havalimanı, 2021 ile birlikte yolcu sayısında toparlanmaya başladı.

Ocak ve şubat aylarında yaklaşık 1,3’er milyon yolcu ağırlayan Sabiha Gökçen Havalimanı, mart ayında ise yolcu sayısını 1,6 milyona çıkardı. Böylelikle yılın birinci çeyreğinde toplam yolcu sayısı 4,2 milyona ulaşmış oldu.

Havalimanında yolcu sayısı, uçuşların tekrar başladığı 2020’nin haziranından bu yana birinci kere bir evvelki yılın üstünde gerçekleşti.

Uçuşlara 28 Mart 2020’de orta verilen Sabiha Gökçen Havalimanı, geçen yıl mart ayı sonunda 1,5 milyon yolcuya ulaşmıştı. Havalimanı, bu yılın tıpkı ayında 1,6 milyon yolcuya konut sahipliği yaptı. Böylelikle, yalnızca mart ayında geçen yıla nazaran yüzde 7 artış yaşandığı hesaplandı.

Yılın birinci 3 ayına bakıldığında ise yolcu sayısı geçen yılın birebir periyoduna oranla yüzde 40 oranında geriledi. Bu periyotta, iç çizgi yolcu sayısı 3 milyon, dış çizgi yolcu sayısı ise 1,2 milyon olarak belirlendi.

Geçen yılın mart ayına nazaran uçuşlarda artış

Mart ayındaki toparlanma uçuş sayılarına da yansıdı. Bu yılın ocak-mart devrinde havalimanında toplam 30 bin 740 uçuş yapıldı. Geçen yıl, birinci 3 ayda uçuş sayısı 46 bin 775 olmuştu.

Buna nazaran, uçuş sayıları birinci 3 ayda yüzde 34 azaldı. Yalnızca mart ayına bakıldığında ise geçen yılın kelam konusu periyoduna oranla uçuş sayılarında yüzde 3 artış kaydedildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/sabiha-gokcen-havalimani-2021-in-ilk-ceyreginde-42-milyon-yolcu-agirladi-2278245

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Reddit furyasında hasar tespit raporu

Reddit furyasının birtakım varlıklarda yarattığı olağandışı fiyatlama davranışı tesirini yavaş yavaş yitirirken, furyanın piyasada bıraktığı ...