Sabancı Topluluğu sıhhat çalışanlarının ailelerine takviye verecek

Sabancı Topluluğu tarafından hayata geçirilen “YarınBizim” projesiyle, sıhhat çalışanlarının üniversite imtihanına hazırlanan çocukları ve …

Sabancı Topluluğu tarafından hayata geçirilen “YarınBizim” projesiyle, sıhhat çalışanlarının üniversite imtihanına hazırlanan çocukları ve kardeşlerine mentorluk ve meslek gelişim dayanağı verileceği açıklandı

Sabancı Topluluğu’ndan yapılan açıklamaya nazaran, salgın sürecinde teknoloji ve inovasyon gücünü seferber eden, toplam büyüklüğü 32,3 milyon TL’yi bulan hibe ve bağış programlarıyla ülkesinin yanında duran Sabancı Topluluğu, artık de bu kuvvetli periyodun gerçek kahramanları olan sıhhat çalışanlarının aileleri için harekete geçti.

Sabancı Topluluğu tarafından hayata geçirilen ‘YarınBizim’ projesiyle sıhhat çalışanlarının üniversite imtihanına hazırlanan çocukları ve kardeşlerine mentorluk ve meslek gelişim dayanağı verilecek.

Tıpkı vakitte Dünya Sıhhat Günü olan 7 Nisan’da resmi olarak başlatılan projeden, sıhhat çalışanlarının 11 ve 12’nci sınıflarda okuyan yahut bu yıl yine üniversite imtihanlarına hazırlanan çocukları ya da kardeşleri yararlanabilecek.

Projeye müracaatlar, 14 Nisan’a kadar www.yarinbizim.com adresinden yapılabilecek.

Proje iki ayaktan oluşuyor

‘YarınBizim’ projesi; ‘mentorluk programı’ ve ‘kariyer gelişim programları’ olarak eş vakitli ilerleyecek iki ayaktan oluşuyor.

Projenin birinci ayağı kapsamında öğrenciler, kendisine en uygun olan Sabancı Topluluğu çalışanlarından oluşan mentorlar ile eşleştirilecek. Farklı kesimlerden iş insanları ve fikir başkanları olan mentorlar, gençlerin muvaffakiyet seyahatine katkı sağlayacak, deneyimlerini online ortamda öğrencilerle paylaşacak.

Projenin ikinci ayağında ise çevrim içi eğitim ve webinar’larla gençlerin bu gerilimli süreçte en sağlıklı formda ilerlemeleri, gelecek mesleklerine takviye olacak bilgi ve yetkinliklerle donatılmaları sağlanacak.

Bu süreçte Sabancı Topluluğu şirketlerinin eğitim görüntülerinin yanı sıra Sabancı Üniversitesi Meslek Geliştirme ve Staj Ofisi tarafından meslek takviye programları da uygulanacak, Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri ve mezunları tarafından kısım ve meslek tanıtımları yapılacak.

“Yaptığımız her işte beşere ve topluma yarar sağlamayı hedefliyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper, Sabancı Topluluğu’nun 90 yılı aşkın müddettir Türkiye’nin toplumsal kalkınmasına önayak olan öncü ve örnek projeleri hayata geçirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

‘Daha düzgün bir dünya ve gelecek için üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirme taahhüdümüz doğrultusunda, yaptığımız her işte beşere ve topluma yarar sağlamayı hedefliyoruz. 2015 yılında hayata geçirdiğimiz Sabancı Gönüllüleri Programı’nda 6’ncı yılımıza girdik. Bu süreçte daha güçlü yarınlara giden yolun birlikten ve uygunluktan geçtiğini gördük. Ortak öncelikleri belirlemek, yenilikçiliği ve katılımcılığı teşvik etmek, yaşadığımız meselelere sürdürülebilir tahliller üretmek ismine dayanışmanın ve birlik olmanın değerine her vakit inandık.

Yaşadığımız salgın, unuttuğumuz bedelleri hatırlatırken, nefes aldığımız her an için şükretmemizi, hayatın devam etmesini sağlayanlara minnet duymamızı sağladı. Bu devirde güzellik için istekli olmanın ne kadar değerli olduğunu yaşayarak gördük. Biz de Sabancı Topluluğu olarak, salgının birinci gününden bu yana kendi ömürlerini tehlikeye atma değerine, uğraşın ön saflarında canla başla çalışan ve bu süreçte kimilerini ne yazık ki kaybettiğimiz sıhhat çalışanlarımızın yarınları olan evlatlarının geleceği için harekete geçiyor ve ‘YarınBizim’ diyoruz.’

“YarınBizim projemizle 2 yıl içinde 1.000 gence ulaşmayı hedefliyoruz”

Proje kapsamında gönüllülüğün gücünden ilham alan bir mentorluk paydaşlığı kurmayı hedeflediklerini kaydeden Cenk Alper, sıhhat çalışanlarının 11 ve 12’nci sınıflarda okuyan yahut mezun olmuş fakat şimdi üniversiteye girmemiş çocukları ve kardeşleri için geliştirdikleri programa, Sabancı Topluluğu çalışanlarının yanı sıra iş dünyasının önde gelen temsilcileri ve kamuoyunun yakından takip ettiği fikir başkanlarının de dayanak verdiğini bildirdi.

Alper, bu istekli iş birliklerinin yaratılan etkiyi çok daha güçlendireceğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

‘Bir yandan pandemi periyodunda ebeveynlerinin taşıdığı yük, başka taraftan online eğitimin zahmetleri, üniversite imtihanına hazırlanmaya çalışan gençlerin üzerinde büyük bir baskı yarattı. Bilhassa projemize katılan gençlerin ebeveynlerinin bu devirde tüm vakit ve emeklerini toplum sıhhati için harcadıklarını unutmuyoruz ve artık ‘sıra bizde’ diyoruz.

Onların çocuklarını üniversiteye, mesleklerine ve geleceğe hazırlarken takviye sağlamak, bizim için toplumsal sorumluktan öte gönül borcudur. Sunacağımız rehberliğin gençlerimizin geleceğe dair çok daha bütüncül bir bakış açısı kazanmasını ve kendilerini daha güzel ve inançlı hissetmesini sağlayacağına inanıyoruz. YarınBizim projemizle 2 yıl içinde 1.000 gence ulaşmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki periyotlarda bu sayının katlanarak artacağına inanıyorum.’

Müracaatlar 14 Nisan’a kadar yapılabilecek

Verilen bilgiye nazaran, projeye, sıhhat çalışanlarının 11 ve 12’nci sınıflarda okuyan yahut lise eğitimini tamamlayarak üniversiteye hazırlanan çocuklarıyla kardeşleri katılabilecek.

Gençlerin projeye katılmak için www.yarinbizim.com adresinden 14 Nisan’a kadar platforma üye olması ve iştirak formunu doldurmaları kâfi olacak.

Farklı eğitim modülleriyle desteklenen platformda ayrıyeten, projeye katılan her bir genç, programlar kapsamında kendisine en uygun olan mentor ile eşleştirilecek. Eşleştirme sonrasında, ‘yol arkadaşı’ olacak mentoru ile online ortamda bir ortaya gelerek onun bilgi ve tecrübelerinden ilham alma fırsatı elde edecek. Böylelikle hem kendine itimadı artacak hem de geleceğini çok daha emin adımlarla planlama talihi kazanacak.

32,3 milyon TL’lik hibe ve bağış programı hayata geçirildi

Salgın sürecinin birinci gününden itibaren tüm teknoloji ve inovasyon gücünü, pandemiyle uğraş ve toplum sıhhatinin korunması için seferber eden Sabancı Topluluğu, bu kapsamda çok sayıda örnek projeyi hayata geçirmişti.

Kordsa ve Sabancı Üniversitesi iş birliğinde faaliyet gösteren Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin (KTMM) tüm altyapısı, Kovid-19 tedavisinde kullanılan medikal aygıtların ve modülleri ile sıhhat çalışanlarının şahsî kollayıcı eserlerinin tasarım, tahlil ve prototiplerin üretilmesi için Sıhhat Bakanlığının kullanımına açılırken, 150 bin teşhis kiti de Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmişti.

Bu kitlere ek olarak, Kovid-19 aşı ve serumunun geliştirilmesi için Sıhhat Bakanlığına yönelik bir hibe programı da salgının birinci günlerinde Sabancı Topluluğu tarafından devreye alınmıştı.

Bunun yanında tekrar Sabancı Üniversitesi tarafından geliştirilen ve kullanıldığı yüzeylerde 3 aya kadar hijyen sağlayan 10 ton Antimic isimli yeni jenerasyon dezenfektan Sıhhat Bakanlığına bağışlanırken, bu kapsamda Topluluk olarak gerçekleştirilen hibe ve bağış programlarının büyüklüğü 32,3 milyon TL’ye ulaşmıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/sabanci-toplulugu-saglik-calisanlarinin-ailelerine-destek-verecek-2278128

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler