Rusya-Mısır ortasındaki hava trafiği açılıyor

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin iki ülke ortasındaki hava trafiğini 5,5 yıl sonra yine başlatma …

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin iki ülke ortasındaki hava trafiğini 5,5 yıl sonra yine başlatma konusunda anlaştı. 200’den fazla yolcu taşıyan Rus uçağının, 31 Ekim 2015’te Sina Yarımadası’nda…

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, iki ülke ortasında yaklaşık 5,5 yıl evvel durdurulan uçak seferlerinin tekrar başlatılması konusunda mutabakata vardı.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Sisi ile Putin telefonda görüştü.

İki başkan, görüşmede, Libya ve Hedasi Barajı’na yönelik gelişmeleri, Süveyş Kanalı ekonomik bölgesi ve Dabaa nükleer santrali mevzularını ele aldı.

Görüşmede Mısır ile Rusya ortasındaki başarılı iş birliğinin akabinde Mısır’ın Hurghada ve Şarm eş-Şeyh havalimanları dahil iki ülke ortasında hava trafiğinin tam biçimde başlatılması konusunda uzlaşıya varıldı.

Sisi, Rusya ile hava trafiğini tekrar başlatma kararını memnuniyetle karşıladıklarını, kararın iki ülke ortasındaki ilgilerin daha da gelişmesi için tesirli olmasını beklediklerini söz etti.

Rusya Devlet Bakanı Putin de Mısır ile ikili bağlantıları çeşitli istikametlerde geliştirme konusunda kararlı olduklarını belirtti. Putin, Moskova’nın bölgesel etrafının istikrarı konusunda Kahire’nin değerli rolüne güvendiğini vurguladı.

2015’teki uçak kazası sonrası trafik durmuştu

Şarm eş-Şeyh-St. Petersburg seferini yapan Rusya’ya ilişkin yolcu uçağı, 31 Ekim 2015’te havalandıktan kısa mühlet sonra 17’si çocuk 217 yolcu ve 7 kişilik mürettebatıyla, Mısır’ın Sina Yarımadası’nın kuzeyinde düşmüştü. Olayın akabinde Mısır ile Rusya ortasındaki hava trafiği durdurulmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 12 Nisan’da iki ülke ortasındaki hava trafiğinin tam manasıyla tekrar başlaması da dahil olmak üzere bağlantıların güçlendirilmesi konusunu görüşmek üzere Mısır’ı ziyaret etmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/rusya-misir-arasindaki-hava-trafigi-aciliyor-2279046

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Asya borsaları kazanıma yöneldi

Asya Pasifik Bölgesi'nde endeksler olumlu seyretti Asya Pasifik Bölgesi'nde endeksler Çarşamba günkü süreçlerde yükseldi. Avustralya'nın S&P ...