Rekor fiyata satılan tablolar

Şimdiye kadar dünyada ve Türkiye’de rekor fiyata satılan tabloların ortasında, Osman Hamdi Bey’in Kuran Okuyan Kız’ı, Leonardo Da Vinci’nin …

Şimdiye kadar dünyada ve Türkiye’de rekor fiyata satılan tabloların ortasında, Osman Hamdi Bey’in Kuran Okuyan Kız’ı, Leonardo Da Vinci’nin Salvator Mundi’si ve Botticelli’nin Madalyon Tutan Genç Adam tablosu bulunuyor.

Türkiye ve dünyada ünlü ressamların tabloları rekor fiyata alıcı bulurken 2021 yılının birinci rekortmeni Botticelli’nin Madalyon Tutan Genç Adam tablosu oldu.

İtalyan Rönesans Ressamı Sandro Botticelli’ye ilişkin 15. yüzyılda yapılan Madalyon Tutan Genç Adam isimli tablo, İngiltere’nin başşehri Londra merkezli Sotheby’s Müzayede Meskeni tarafından çevrimiçi formda satışa sunuldu. Pandemi sebebiyle açık artırma sayılarının düşük seyrettiği günlerde 80 milyon dolara satılacağı kestirim edilen tablo, 92 milyon dolara alıcı bularak 2021’in satış rekorunu kırdı.

Bloomberg HT’ye sanat iktisadını pahalandıran Portakal Sanat ve Kültür Konutu Sahibi Raffi Portakal “Türkiye’de birçok dalın pandemiden çok fazla etkilendiğini biliyorum fakat sanat iktisadı bu kadar etkilenmedi. Bu sevindirici bir şey.” dedi.

Portakal, “Yatırım gayeli almamak lazım severek ve bütçene nazaran lakin devrinin ve o ustanın en güzel işini almayı öneririm koleksiyonerlere. Zira onlar vakit içinde çok fazla pahalanır.” dedi.

Sanat yapıtlarının fiyatlarının son yıllarda çok artış gösterdiğini belirten Portakal, “Bu gelişme de spekülasyonlara ve spekülatörlere yaradı lakin sanat dünyasına pek yaramadı. Spekülasyon sonrasında çok fazla şişen balon hava kaçırarak sönmeye başladı.” dedi.

Sandro Boticelli

Young Man Holding a Roundel
92,1 milyon dolar

Leonardo Da Vinci

Salvator Mundi
450,3 milyon dolar

Willem De Kooning

Interchange
300 milyon dolar

Paul Cezanne

Card Player
250 milyon dolar

Paul Gauguin

Nafea Faa Ipoipo
210 milyon dolar

Jackson Pollock

Number 17/A
200 milyon dolar

Osman Hamdi Beyefendi

Kuran Okuyan Kız
9,1 milyon dolar

Osman Hamdi Beyefendi

Yeşil Türbe’de Kuran Dersi
6,35 milyon dolar

Osman Hamdi Beyefendi

İstanbul’lu Hanım
5,3 milyon dolar

Osman Hamdi Beyefendi

Kapkumbağa Terbiyecisi
4,13 milyon dolar

Fahrelnissa Zeid

Break Of the Atom and Vegetal Life
2,7 milyon dolar

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/tablo-eserler-2274140

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler