Rabobank’tan dolar/TL’de yeni iddia

Rabobank EM FX Stratejisti Piotr Matys dolar/TL iddiası Bloomberg HT’ye paylaştı. Bloomberg HT yayınında Matys Türk Lirası ile ilgili şu …

Rabobank EM FX Stratejisti Piotr Matys dolar/TL iddiası Bloomberg HT’ye paylaştı.

Bloomberg HT yayınında Matys Türk Lirası ile ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: Türkiye cazip nominal faiz sunuyor ve enflasyon da düşmeye başladı. Gerçek faizler daha da cazip hale gelecek. Dolar/TL ’nin daha fazla düşmesi için alanı olduğunu düşünüyorum. 6.80 bir sonraki düzey olabilir. Olağan evvel 7 düzeyinin kırılması gerekiyor. Spekülatif sermaye girişleri de var. Bunlar oynak olmasını sağlayacaktır. Türkiye’nin gereksinimi olan şey birkaç aylık yatırımcılar değil. Sermayeyi Türkiye’de en azından birkaç ay tutacak yatırımcılara muhtaçlığı var. Uzun vadeli yatırımcıları da çekebilmek için ilerleme kaydetmesi gerekiyor ve global tedarik zincirinde daha büyük oyuncu olması gerekiyor.

Matys ayrıyeten, “Merkez Bankası’nın enflasyonu yüzde 5’lik amaca indirme amacı çok değerli bir şey. Bu da kademeli bir büyüme yaratacaktır. Bu Türk iktisadının istikrarlı bir halde büyüyebilmesi için gereksinimi olan tek şey değil. Bütün dalları kapsayacak ve rekabetçiliği arttıracak bir stratejiye gereksinimleri var. Global olarak hissesini artırması gerekiyor” dedi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/dolartlnin-daha-fazla-dusmesi-icin-alani-var-2274574

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler