Putin, Biden’ı tebrik etti

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, telefon görüşmesinde ABD Lideri Joe Biden’ı tebrik etti Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, telefon …

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, telefon görüşmesinde ABD Lideri Joe Biden’ı tebrik etti

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, telefon görüşmesinde ABD Lideri Joe Biden’ı tebrik etti.

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, Putin ile Biden ortasındaki telefon görüşmesinin ayrıntıları kamuoyu ile paylaşıldı.

Açıklamada, “Putin, Biden’ı ABD lideri olarak vazifeye başladığı için tebrik etti. Putin, Rusya ile ABD ortasındaki bağların normalleşmesinin, her iki ülkenin yanı sıra, bu ülkelerin global güvenlik ve istikrarı sağlamak için özel sorumlulukları dikkate alındığında tüm dünyanın çıkarına olduğuna işaret etti.” tabirine yer verildi.

Görüşmede, Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Mutabakatı’nın (Yeni START) uzatılmasına yönelik bahislerin da istişare edildiği belitilen açıklamada, “Önümüzdeki günlerde taraflar, nükleer füze cephaneliklerinin karşılıklı olarak sonlandırılmasına yönelik bu değerli memleketler arası yasal düzeneğin daha fazla işlemesini sağlamak için gerekli tüm prosedürleri tamamlayacaklar.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve ikili ekonomik bağlantıların de ele alındığına işaret edilen açıklamada, “İstişare edilen milletlerarası mevzular ortasında, ABD’nin Açık Semalar Antlaşması’ndan tek taraflı çekilmesi, İran nükleer programına ait Kapsamlı Ortak Aksiyon Planının korunması sorunu, Ukrayna krizinin tahlili ve Rusya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu üyeleri nezdinde tepe yapılmasına yönelik teşebbüsü vardı.” sözleri kullanıldı.

Açıklamada, görüşmenin “sağduyulu ve açık kelamlı bir atmosferde” geçtiği belirtildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/putin-biden-i-tebrik-etti-2273387

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Türk sanayisinden 40’tan fazla ülkeye ihracat

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli programı kapsamında yüksek hızlı trenlerin (YHT) fren sistemlerini üreten döküm fabrikasını ziyaret etti. Varank, tesiste kilogram başına 40 sentlik ham maddenin 7 dolarlık ürüne dönüştürülerek 40'ın üzerinde ülkeye ihraç edildiğini bildirdi.
Devamını Oku

Kadir Topbaş hayatını kaybetti

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Topbaş, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Kadir ...