PTT Çağrı Merkezi Direkt Bağlanma Müşteri Hizmetleri

PTT Müşteri hizmetleri telefon numarasına ulaşmak ve PTT Hizmetleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için aşağıdaki açıklamaları kullanabilirsiniz. PTT Çağrı merkezi telefon numarasını 7/24 arayarak sorunlarınıza hızlı ve çabuk şekilde iletişim sağlayabilirsiniz.

PTT Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

PTT Posta, Kargo ve banka müşteri hizmetlerine bağlanmak için Türkiye’nin her yerinden 7 gün 24 saat 444 1 788 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

İşitme ve konuşma engelli vatandaşlar: 0312 309 59 13 ile SMS yardımı alabilir.

Çağrı Merkezi telefon üzerinden 7/24 hizmet sunmaktadır.

PTT Telefon Numarası ve Faks Numarası

Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. Genel Müdürlüğü ( PTT )’ne ulaşabileceğine telefon numarası ve faks aşağıda belirtilmiştir. Bu telefon numarası ve faks numarası PTT genel müdürlüğüne aittir. Herhangi bir sorununuz ve şikayetiniz varsa PTT Müşteri hizmetleri telefon numarasını kullanın.

 • PTT Genel Müdürlük Telefon Numarası: +90 312 509 50 00
 • PTT Genel Müdürlük Faks Numarası: +90 312 309 51 44 – 45

PTT Müşteri Temsilcisine Direkt Bağlanma

PTT Müşteri hizmetlerine direkt bağlanmak için kullanabileceğiniz hızlı ve doğrudan iletişim kanalları veya direkt müşteri temsilcisine bağlanma yöntemleri aşağıdaki gibidir;

 • 444 1 788 numaralı PTT Müşteri hizmetler telefon numarasını arayın,
 • Sırasıyla menü üzerinden, 2 – 1 – 1 tuşlamanız gerekiyor.

2 adımı takip ederek PTT müşteri hizmetlerine direk bağlanabilirsiniz.

PTT İstek, Öneri ve Şikayet Hattı

PTT ile ilgili karşınıza çıkan sorunların çözümü için farklı şikayet hatlarını kullanmanız mümkündür. İster çağrı merkezi ile isterseniz de canlı yardım ile şikayetlerinizi iletebilirsiniz. PTT istek, öneri veya şikayet hattına ulaşmak isterseniz aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

PTT İletişim Formu

PTT Kargo, Posta ve kurumsal bölüme sorunlarınızı, isteklerinizi, şikayetlerinizi ve önerilerinizi iletmek için kullanabileceğiniz PTT İletişim Formu ile sorunlarınızı çözebilirsiniz. PTT hizmetlerinden memnun kalmadıysanız veya herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

PTT e-Posta Adresi

Kurumsal iletişim kanallarının büyük bir bölümünün dijitalleşmesinin ardından PTT dahil olmak üzere birçok kurum tarafından online iletişim hizmetleri elektronik ortama taşınmıştır. PTT Hizmetlerine e-posta adresi;

E – posta adresi üzerinden istediğiniz konu hakkında destek talebinde bulunmanız mümkündür. Ancak diğer hızlı iletişim kanalları daha kısa sürede yanıt vereceği için e – posta yöntemini tercih etmenize gerek kalmayabilir.

PTT Diğer İletişim Bilgileri

PTT e-posta, iletişim formu, müşteri hizmetleri telefon numarası ile ulaşamadıysanız alternatif yöntemleri deneyebilirsiniz.

 • İş yerlerimize direkt başvuru yaparak yazılı ve sözlü veya “Öneri ve Şikayet Kutuları” aracılığıyla,,
 • www.aloptt.gov.tr adresinden web-chat (canlı destek) sayfasından,
 • İşitme ve konuşma engelli müşterilerimiz için www.aloptt.gov.tr üzerinden işaret dili bilen müşteri temsilcilerimiz aracılığıyla görüntülü görüşme sağlanarak,
 • İşitme ve konuşma engelli müşterilerimiz için “Engelli Dostu Numaralar” projesi kapsamında Şirketimizce tahsis edilen 0312 309 59 13 numaralı SMS hattını kullanarak,
 • Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) vasıtasıyla, başvurularınızı iletebilirsiniz.

İlettiğiniz başvurular özenle dikkate alınacak, gerekli incelemeler yapılarak en kısa zamanda tarafınıza bilgi verilecektir. Lütfen Bilgi Edinme Talepleriniz ile ilgili olarak Bilgi Edinme Birimimize başvurunuz. 

Şirketimizle paylaşacağınız şahsınıza ait her türlü bilgi, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Koruması Kanunu kapsamında kayıt altında tutulacaktır. Şirketimize başvurarak kişisel verileriniz üzerinde yapılan işlemler hakkında bilgi alabilir, bilginin kullanılmasına itiraz edebilir ve zarara uğramanız hâlinde zararın giderilmesini talep edebilirsiniz.

PTT Kargo Destek Merkezi

PTT Kargo bünyesinde alacağınız tüm hizmet aksaklıkları ve diğer sorunlar için PTT Kargo destek merkezi üzerinden sizin için en iyi yöntemi seçerek iletişim kurmanız mümkündür.

İletişim sayfası üzerinden tüm iletişim ve destek kanallarını detaylıca görüntüleye bilirsiniz. Yurt içi ve yurt dışı kargo hizmetleri ile PTT Kargo günümüzde en çok tercih edilen kargo firmaları arasında yer almaktadır.

PTT Kargo İletişim Formu

PTT Kargo ile iletişime geçmek veya bilgi edinmek için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Birçok firma ve kurumun son yıllarda dijital dönüşüm politikaları sayesinde müşterileri ile daha hızlı ve etkili iletişim kurması mümkün hale getirilmiştir.

Bağlantı adresi üzerinden PTT ile tüm sorunlarınızı online iletişim formu ile çözüme kavuşturabilirsiniz.

PTT Kargo İletişim E – Posta Adresi

PTT Kargo hizmetleri kapsamında yer alan herhangi bir sorun veya talepler için e – posta adresini kullanarak yazışma başlatabilirsiniz. Kargolara ilişkin önemli sorunları veya iletmeniz gereken tüm talep ve başvuruları PTT Kargo iletişim e – posta adresi üzerinden yapabilirsiniz.

PTT Kargo Şikayet Hattı

PTT hizmetlerine ilişkin tüm şikayetlerinizi, isteklerinizi veya önerilerinizi:

Adresi üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Bağlantı adresi üzerinden kolayca erişim sağlayabileceğiniz PTT Kargo şikayet hattı ile karşınıza çıkan başlıklardan sorununuzu seçebilir ve şikayetinizi online yollardan kuruma iletebilirsiniz.

PTT Kargo 5 Faydalı Linkler

Aşağıdaki linklere tıklayarak kargo takibi, gönderi ücreti hesaplama, gönderi süresi hesaplama işlemlerini yapabilir ve size en yakın ptt şubesini öğrenebilirsiniz:

PTT Kargo Müşteri Hizmetleri Numarası

PTT Kargo müşteri hizmetleri numarasını 7/24 arayarak kesintisiz olarak yardım almanız mümkündür. PTT Kargo ile iletişime geçmek için:

 • PTT Kargo Müşteri Hizmetleri Numarası: 444 1 788
 • PTT Kargo Engelli SMS Hattı: 0312 309 59 13

Numaralarını kullanabilirsiniz. PTT bünyesinde vatandaşlara sunulan tüm hizmetler için 444 1 788 numaralı çağrı merkezini arayarak her türlü öneri, şikayet, bilgi talepleri ve sorunlarınızı 7/24 PTT çağrı merkezi üzerinden paylaşabilirsiniz.

PTT Kargo Müşteri Temsilcisine Direkt Bağlanma

PTT Kargo hizmetlerine bağlı olarak kurum ile sorun yaşayan tüm vatandaşların PTT A.Ş. tarafından belirlenen iletişim kanallarını kullanarak sorunlarını doğrudan müşteri temsilcisine iletmeleri mümkündür. Çağrı merkezini aradıktan sonra:

 • Ana menüde sırasıyla: 2 – 1 – 1

Tuşları sırasıyla girilir. 444 1 788 çağrı merkezine bağlandıktan sonra sırasıyla bu adımları takip ederek doğrudan müşteri temsilcisi ile görüşebilirsiniz. Öte yandan vakit kaybetmek istemeyen vatandaşlar online iletişim kanallarını kullanarak karşılaştığı tüm sorunları kuruma iletebilir veya kargo takip işlemlerini kısa süre içinde gerçekleştirebilir.

PTT Müşteri Hizmetlerine Bağlanma Video

PTT Müşteri hizmetlerine nasıl bağlanabileceğinizi ve direkt bağlanma yöntemini aşağıdaki videoyu izleyerek ulaşabilirsiniz.

PTT Müşteri Hizmetlerine direk bağlanma

PTT Sosyal Medya Hesapları

PTT online iletişim kanallarını kullanarak karşılaştığını her sorun için elektronik ortam üzerinden canlı yardım alabilirsiniz. Bunun için PTT A.Ş. kurumsal sosyal medya hesapları da en hızlı yanıt mekanizmalarından birine sahiptir. PTT A.Ş. kurumsal sosyal medya hesapları:

Bağlantı adresleri kullanılarak erişim sağlanabilir. PTT A.Ş. tarafından müşteri memnuniyeti hedefiyle sunulan birçok farklı iletişim adresi bulunmaktadır. Bu iletişim kanallarını kullanarak tüm sorunlarınızı kısa süre içinde çözüme kavuşturabilirsiniz.

PTT Tarihçe

PTT Müşteri Hizmetlerine Direkt Bağlanma
PTT Müşteri Hizmetlerine Direkt Bağlanma

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü ya da kısa adıyla PTT, Türkiye’nin posta örgütüdür. 2013 yılı Mayıs ayında TBMM’de kabul edilen tasarı ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi haline gelmiştir.

Genel merkezi: Ulus, Ankara
Kurucu: Osmanlı İmparatorluğu
Kuruluş tarihi: 23 Ekim 1840, Türkiye
Üst Kuruluş: Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Yönetici(ler): Hakan Gülten, Genel Müdür
Türü: Posta örgütü

İlk Posta Teşkilatı Tanzimat Fermanı ile yaşanan gelişmelerin sonucu olarak Osmanlı Devletinin tüm halkının ve yabancıların posta ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla Nezaret olarak 23 Ekim 1840 tarihinde kurulmuştur. İlk Postahane ise İstanbul’da Yeni Camii avlusunda Postahane-i Amire adı ile açılmış İlk memurlar Süleyman Ağa, tahsildar Sofyalı Ağyazar Türkçe dışında yazılmış gönderilerin adreslerini tercüme etmek üzere mütercim olarak atanmışlardır.

1843 yılında telgrafın icadını müteakip 11 yıl sonra ülkemizde de telgraf hizmeti başlamış, bu hizmeti disipline etmek üzere 1855 yılında ayrı bir Telgraf Müdürlüğü kurulmuştur.

1871 yılında ise Posta Nazırlığı ile Telgraf Müdürlüğü birleştirilerek Posta ve Telgraf Nezaretine dönüştürülmüştür.

1876 yılında milletlerarası posta nakli şebekesi kurulmuş, 1901 yılında ise koli ve havale işleminin kabulüne başlanmıştır.

23 Mayıs 1909 tarihinde ilk manüel telefon santralının İstanbul’da hizmete verilmesinden sonra Posta ve Telgraf Nezareti, 1909 yılında Posta, Telgraf ve Telefon Nezareti haline dönüştürülmüş, 1913 yılında da Posta, Telgraf ve Telefon Umum Müdürlüğü adını almıştır.

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan PTT Genel Müdürlüğü 1933 yılında katma bütçeli bir idare olarak Bayındırlık Bakanlığına, 1939’da ise Ulaştırma Bakanlığına bağlanarak hizmetine devam etmiştir.

1954 Yılında Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) olan PTT Genel Müdürlüğü, 1984 yılında Kamu İktisadi Devlet Teşebbüslerinin yeniden düzenlenmesi ile ilgili olarak çıkarılan 233 sayılı KHK ile Kamu İktisadi Kuruluşu (KİK) statüsüne geçirilmiştir.

18.06.1994 tarih ve 4000 sayılı Kanun ile PTT İşletmesi Genel Müdürlüğünün, T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi şeklinde yeniden yapılanması öngörülmüş olup, 24.04.1995 tarihinden itibaren T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü müstakilen çalışmaya başlamıştır.

29.01.2000 tarih ve 23948 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4502 sayılı kanunun 24. maddesi ile “T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü” olan Kuruluşumuzun adı “T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü” (PTT) olarak değiştirilmiştir.

01.11.2011 tarih, 28102 (Mükerrer) sayılı ve KHK/655 karar sayısı ile Resmi Gazete’de yayınlanan “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” ile Bakanlığımız teşkilat yapısı değişmiş olup Bakanlığımız “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı” olarak hizmetlerine devam etmektedir.

23.05.2013 tarih ve 28655 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6475 sayılı “Posta Hizmetleri Kanunu” ile Kuruluşumuz görevleri yeniden düzenlenmiş ve “Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi” adı ile yeniden yapılandırılmıştır.

PTT Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

PTT hesabıma para yatmış mı?

Adınıza ptt üzerinden para yatacak olabilir ancak ptt müşterisi olmayabilirsiniz. Bu durum gayet olası bir durum bu şekilde para çekebiliyorsunuz. Ancak bu para adınıza yatmış mı yatmamış  merak ediyorsanız haliyle sorgulamanız gerekiyor. Bu sorgulama işlemlerini tc numaranız ile yapabilirsiniz.

PTT Kargo Takip nasıl öğrenebilirim?

https://gonderitakip.ptt.gov.tr Adresine girerek PTT Kargonuzu takip edebilirsiniz. 5 adet barkod numarası girerek birden fazla kargonuzun anında nerede olduğunu görebilirsiniz.

PTT Kargo Gönderim kilosu ne kadar 2020?

2020 yılı 0-1 desi için PTT kargo gönderim ücreti 16.25 TL. PTT kargo 1 Kilogram gönderim ücreti 16.25 TL

444 1 788 nolu telefon kime ait?

PTT’nin çağrı merkezi numarası ise 444 1 PTT (444 1 788) olarak belirlenmiş bulunuyor.

PTT hesabımda ne kadar para var?

Hesabınızda bulunan bakiye bilgilerine ALO PTT hattı aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Hesap bakiyesi sorgulama PTT için 444 1 788 numarasını aramanız yeterlidir. Dahili numarayı çevirdiğinizde kart işlemleriniz için önce 1 sonra 2’ye basınız. Bu menüde müşteri numaranız ve telefon şifreniz ile işlem yapabilirsiniz.

PTT Kargom nerede isim sorgulama?

PTT Barkod Numarası Olmadan Kargo Sorgulama
PTT kargoda isimle sorgulama yapmak için 444 1 788 numaralı PTT Müşteri İlişkileri telefon hattını aramanız gerekmektedir.

PTT kargo ne zaman gelir?

PTT Kargo dağıtım saatleri, PTT Kargo çalışma saatleriyle aynı olacak şekilde ayarlanmıştır. Buna göre PTT Kargo dağıtım saatleri de öğlen arası vermeyen şubeler için 08:30 ile 17:00 arasında; öğlen arası veren şubelerde ise 08:30 ile 16:30 arasındadır.

PTT e devlet şifresi nasıl alınır?

EDevlet Kapısı şifre zarfını T.C. Kimlik numaranızın yazılı olduğu geçerli bir kimlik kartınızla (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Pasaport,Evlilik Cüzdanı,Mavi Kart,Çalışma İzin Belgesi, Avukat Kimliği, Hakim-Savcı Kimliği) birlikte tüm PTT Merkezlerimizden ve yetkilendirilen PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz.

PTT şifresi nasıl alınır?

Şifrenizi 444 1 788 PTT Çağrı Merkezi’ni arayarak ya da size en yakın PTT işyerinden alabilirsiniz. Şifrenizi PTT İşyerinden veya Pttmatik’lerden değiştiriniz. Güvenliğiniz için kartınızın şifresini diğer kişilerle paylaşmayınız.

PTT Kargo ile yurtdışına kaç günde gider?

Almanya’ya göndermiş olduğunuz kargonuzun teslim süresi ortalama 11-14 gün arasında değişmektedir.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler