Powell varlık alımını azaltmak için telaşlı olmayacak

Fed Lideri Powell’ın bu haftaki toplantıda varlık alımlarını azaltmak konusunda sabırsız olmayacağı sinyalini vermesi bekleniyor 2022’de vazife …

Fed Lideri Powell’ın bu haftaki toplantıda varlık alımlarını azaltmak konusunda sabırsız olmayacağı sinyalini vermesi bekleniyor

2022’de vazife mühleti sona erecek olan Fed Lideri Jerome Powell’ın para siyaseti konusunda yedi yıl evvel İdare Heyeti Üyesi olduğu periyottaki kusurunu tekrarlamayacağı düşünülüyor.

O devirde İdare Konseyi Üyesi olan Powell Fed’in mali genişleme programını azaltma kararını destekleyenlerden bir tanesiydi. 2013’te ‘taper tantrum’ olarak bilinen devir iktisatta zayıflığa, piyasalardan da sarsıntıya yol açmıştı.

2022’nin Şubat ayında vazife müddeti dolacak olan Powell’ın bu haftaki basın toplantısında varlık alımları konusunda daha temkinli tonda konuşması bekleniyor.

Wrightson ICAP’te Kıdemli Ekonomist olan Lou Crandall “Powell, çok erken hareket etmenin geç hareket etmekten daha riskli olduğunu vurgulayacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Lider Powell 2 gün sürecek para siyaseti kararı toplantısının akabinde basın toplantısında konuşacak. Fed’in pandeminin ekonomik tahribatını azaltmak hedefiyle uyguladığı ultra gevşek para siyasetini sürdürmesi bekleniyor.

2013’ün Mayıs ayında o dönemki Lider Ben Bernanke’nin tahvil alımlarının azaltılacağı sinyalini vermesi, uzun vadeli faizlerde yükselişe neden olurken gelişen piyasalarda dalgalanmaya yol açmış, ABD iktisadı üzerinde de baskı oluşturmuştu.

Geçen hafta Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin yüzde 35’i tahvil alımlarının gelecek yılın birinci çeyreğinde azaltılmasını bekliyor, yüzde 25’in üzerinde bir kısım ise 2021’in son çeyreğinde bu adımın atılabileceğini öngörüyor.

IIF Baş Ekonomisti Robin Brooks aşının geniş kitlelere ulaşmasıyla yatırımcıların 2013’te olduğu üzere yıl ortasında iktisadın gücüne şaşırabileceğini söyledi.

2013 ile misal bir durum da, Fed Başkanlığı’ndaki değişim ihtimali..O periyotta Bernanke’nin 7 yıldır devam eden vazife müddeti dolmak üzereydi, artık de finans piyasaları Powell’ın bahtına odaklanmış durumda..Ekonomistler Powell’ın bir devir daha Lider olarak vazifesine devam etmesini bekliyor.

Bloomberg Economics’ten Carl Riccadonna, Yelena Shulyatyeva, Andrew Husby ve Eliza Winger, Powell’ın bu toplantıda evvelki telaffuzlarına emsal bir açıklama yaparak siyaset çıkışını konuşmanın şimdi vakti olmadığını söylemesini bekliyor. Bankanın iktisat gereksinim duyduğu taktirde ek takviye için hazır olduğunu belirtmesi bekleniyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/powell-varlik-alimini-azaltmak-icin-aceleci-olmayacak-2273347

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler