Piyasaların odağındaki Biden takımı

ABD Lideri Joe Biden’ın vazife müddetinin resmi olarak başlamasıyla birlikte gözler iktisatta ve dış siyasette hangi adımların atılacağına …

ABD Lideri Joe Biden’ın vazife müddetinin resmi olarak başlamasıyla birlikte gözler iktisatta ve dış siyasette hangi adımların atılacağına çevrildi. Biden’ın kurduğu iktisat ve dış siyaset grubundaki isimler nasıl bir yol izleneceğinin işaretlerini…

ABD’de yeni başkanlık devrinin başlamasıyla bir arada Joe Biden’ın ajandası ve kabinesindeki isimler piyasaların yeni odak noktası oldu.

Yeni devirde bilhassa iktisadın canlandırılmasına yönelik atılacak mali teşvikler ve Çin ile ticaret savaşlarının izleyeceği seyir yakından takip edilecek. Bununla birlikte Biden idaresinin yeni periyottaki en güçlü vazifelerin başında salgınla çaba, global ittifakların tekrar tesis edilmesi, son yıllarda büyük değişikliğe uğrayan göç siyasetlerinin tekrar düzenlenmesi, ırkçılıkla ve radikal sağ ile çaba ve vergi ıslahatı geliyor.

İşte Biden’ın grubunda piyasaların yakından izleyeceği isimler…

Hazine Bakanı Janet Yellen

ABD tarihindeki birinci bayan Hazine Bakanı olan Yellen, Fed başkanlığı periyodunda de bu misyona gelen birinci bayan olmuştu. Fed başkanlığı sırasında güvercin olarak bilinen Yellen, Senato’da yapılan onay oturumundaki konuşmasında daha büyük bir teşvik paketinin onaylanması davetinde bulundu.

Çin’in berbata kullandığı ekonomik uygulamalara karşı ABD’nin bütün enstrümanlarını kullanmaya hazır olduğunu belirten Yellen, daha evvel yaptığı bir konuşmada ise “Ulusal güvenlik ve dış siyaset ekibiyle ahenk içerisinde çalışarak Amerika’nın global liderliğinin tekrar tesis edilmesine yardımcı olacağız.” demişti.

Konuşmasında, “ABD zayıf dolar hedeflememeli, diğerlerinin da bunu yapmasına mahzur olmalıyız. Doların kıymeti piyasada belirlenmeli.” diyen Yellen, kripto paraların terörün finansmanı ve kara para aklama mevzularında kaygı yarattığını vurgulamıştı.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken

58 yaşındaki Antony Blinken, Barack Obama periyodunda Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı olarak misyon yapmıştı. ABD’de kamu servisine başlamadan evvel gazetecilik yapan Blinken, 1994’ten bu yana Demokratların ulusal güvenlik gruplarında çeşitli vazifelerde bulundu.

Transatlantik ittifakının güçlendirilmesi gerektiğini düşünen Blinken, liberal bir dış siyaset çizgisinde ABD’nin liderliğini yine tesis etmeyi planlayan bir idarede vazife alacak. Blinken daha evvel ABD’nin Suriye’de yer alması gerektiğini ve Libya’da NATO merkezli bir müdahale olmasını savunuyordu.

Blinken Senato’da yapılan onay oturumundaki konuşmasında, “Türkiye birçok bahiste bir müttefikin davranması gerektiği üzere davranmıyor. Bu bizim için değerli bir zorluk. Bu mevzuda çok dikkatliyiz.” demişti. Türkiye’ye daha fazla yaptırımın kıymetlendirilmesi gerektiğini belirten Blinken, “Stratejik -ya da kelamda stratejik- bir ortağımızın en büyük stratejik rakiplerimizden biri Rusya ile yakın olması kabul edilemez.” diye eklemişti.

Savunma Bakanı Lloyd Austin

40 yıldan fazla ABD ordusunda vazife aldıktan sonra 2016 yılında emekli olan Lloyd Austin, Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nda (CENTCOM) vazife almıştı. Austin, 2016’da emekli olduktan sonra Raytheon savunma şirketinin idare konseyinde yer aldı.

Irak ve Suriye’de IŞİD’in yenilmesinin baş aktörlerinden olarak gösterilen Austin, Joe Biden’ın ulusal güvenlik siyasetini belirleyecek kilit oyunculardan biri olacak. Joe Biden Austin’i vazifeye seçme sebebinin “savaşın kaybettirdiklerini bilmesi” olduğunu söyledi.

ABD’de yasa gereği bir kişi askerlik mesleğinden ayrıldıktan sonra 7 yıla kadar Savunma Bakanlığı’nda rastgele üst seviye sivil misyona atanması mümkün değil. 2016’da emekli olduğu için Austin’in bu yasal duruma karşı kongrenin 2017’de ABD Lideri Donald Trump tarafından aday gösterilen Jim Mattis’e verdiği üzere muafiyet vermesi gerekiyor.

Ticaret Bakanı Gina Raimondo

Rhode Island valisi olarak misyon yapan Raimondo yenilenebilir güç istihdamı yaratması ve Rhode Island’ı yüzde 100 yenilenebilir güce ulaştırmaya çalışmasıyla tanınıyor. ABD’nin ‘temiz güç ekonomisi’ olması yolundaki en tesirli isimlerden birinin Raimondo olacağı düşünülüyor.

Raimondo KOBİ işverenleriyle gerçekleştirdiği bir çevrimiçi toplantıda, Amerikan emekçilerinin ve küçük işletmelerin tekrar ayağa kalkması ve salgından eskisinden de uygun çıkması için elinden geleni yapacağını belirtmişti. Tesirli ve yenilikçi bir isim olarak bilinen Raimondo, valilik periyodunda de küçük işletmelerin finansmanı konuusunda değerli çalışmalar yürütmüştü.

Güç Bakanı Jennifer Granholm

İki periyot Michigan valisi olarak vazife yapan Granholm, Obama idaresinde ABD otomotiv bölümünün finansal krizden kurtarılması için çalışmıştı. Michigan’ın iktisadını çeşitlendirmek için yeni pak güç bölümü yatırımlarını destekleyen Raimondo, istihdam yaratımı için yenilenebilir ve pak güç yatırımları konusunda çeşitli sivil toplum örgütleri ve üniversitelerde misyon aldı.

“Granholm eyaleti sekiz yıl boyunca çok tesirli bir biçimde yönetti. Çalışkan, esnek ve ileri görüşlü biri.” diyen Biden, Granholm’ün otomotiv çalışanları ve pak enerjini geleceği konusunda başarılı bir figür olduğunu vurgulamıştı. Biden’ın 2 trilyon dolarlık teşvik paketini yeşil ekonomik dönüşümü gerçekleştirmek için kullanmayı planlamasıyla birlikte Granholm bu dönüşümdeki en aktif isimlerden biri haline gelebilir.

Tarım Bakanı Tom Vilsack

1950 doğumlu olan Tom Vilsack, 2009-2017 devrini kapsayan Barack Obama’nın ABD Başkanlığı devrinde aralıksız 8 yıl Tarım Bakanlığı vazifesinde bulundu.

Bakanlığı devrinde GDO’lu eserler konusunda en fazla onay veren bakan olarak tarihe geçti.
ABD’nin Iowa Eyaletinde 1999-2007 periyodunda valilik misyonunda de bulunan Vilsack, Barack Obama devrindeki bakanlığı öncesi de “Mr. Monsanto” olarak anılıyordu.

Vilsack, Iowa’nın valisi olduğu devirde Monsanto üzere şirketlerin siyasetine verdiği takviyelerle anılırken, Biyoteknoloji Sanayisi Tertibi tarafından yılın valisi seçilmişti.

Vilsack’ın Joe Biden tarafından ABD Tarım Bakanlığına getirilmesi milletlerarası şirketler tarafında memnuniyet yaratırken, ABD’li küçük çiftçiler tarafında ise tasa ile karşılandığı düşünülüyor.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan

Seçim devri boyunca Joe Biden’a siyasi danışmanlık yapan Sullivan, daha evvel Dışişleri Bakanlığı’nda Planlama kısmı yöneticiliği misyonunda bulunmuştu. Sullivan, İran ile nükleer muahede görüşmelerinde faal olarak rol almış ve 2012’deki Gazze ateşkesindeki müzakerelerde aktif bir halde yer almıştı.

Carnegie Endowment for International Peace’de Kıdemli Üye olarak bulunan Sullivan, burada iki partinin de desteklediği ‘orta sınıf için dış politika’ projesinin oluşturulmasında yardımcı olmuştu.

Biden “Jake benim ‘ekonomik güvenlik ulusal güvenliktir’ görüşümü çok düzgün anlıyor.” derken orta sınıf için dış siyaset tasarlanmasının gerekli olduğunu söyleyerek, Sullivan’ın bu iş için biçilmiş kaftan olduğunu belirtmişti.

Özel İklim Elçisi John Kerry

Obama idaresinde Dışişleri Bakanlığı yapan Kerry, Biden idaresinde ise iklimsel sıkıntılarla global olarak uğraş etmek için Özel İklim Elçisi olarak atandı. “Amerika’nın Bay Diplomasisi” olarak bilinen Kerry, Paris İklim Muahedesi’nin oluşmasında rol oynayan kıymetli isimlerden biriydi.

İklim değişikliğini ‘ulusal güvenlik sorunu’ olarak tanımlayan Biden idaresinin altında, Kerry birinci sefer Ulusal Güvenlik Konseyi’nde iklim değişikliğiyle ilgili çalışan üst seviye bir misyonlu olacak. Vazifeye gelir gelmez Paris İklim mutabakatına dönüş için kararname imzalayan Biden, Kerry’nin tam vakitli olarak ulusun karşılaştığı en büyük tehditlerden biriyle çaba edeceğini vurgulamıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/piyasalarin-odagindaki-biden-ekibi-2273002

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Halka arzda süreç hızlandı

Doğan Şirketler Kümesi Holding A.Ş, Galata Wind'in halka arzı için Garanti Yatırım’ı, İzdemir ise İzdemir Enerji’nin halka arzı için TSKB'yi ...