“Piyasaları sarsan Archegos’un artçıları gelebilir”

Guggenheim Investments Lideri Scott Minerd, Archegos Capital üzere diğer şirketlerin de çökmesinin an problemi olduğunu ve piyasalar sistemden …

Guggenheim Investments Lideri Scott Minerd, Archegos Capital üzere diğer şirketlerin de çökmesinin an problemi olduğunu ve piyasalar sistemden riski büsbütün atana kadar büyük kayıpların devam edeceğini söyledi

Guggenheim Investments Lideri Scott Minerd, Archegos Capital üzere öbür şirketlerin de çökmesinin an problemi olduğunu söyledi.

“Büyük ihtimalle benzeri durumlar göreceğiz” diyen Minerd, piyasalar sistemden riski büsbütün atana kadar büyük kayıpların devam edeceğini söyledi.

Bill Hwang’ın yönettiği Archegos, bankaların 20 milyar dolarlık durumu kapatmasıyla geçen hafta finansal piyasalarda sarsıntı tesiri yaratmıştı.

Nomura, Credit Suisse ve Goldman Sachs üzere bankalar fona aracılık yaparken, ortaya çıkan zayiat sonrasında ABD sermaye piyasaları düzenleyicisi SEC, Bill Hwang ve kaldıraçlı süreçleri hakkında bir ön soruşturma başlatmıştı.

Credit Suisse, Archegos Capital Management’ın batmasından sonra yönetici kademesindeki birkaç isimle yollarını ayırırken 4,7 milyar dolarlık ziyan yazdığını açıkladı.

Buna nazaran, yatırım bankacılığı şefi Brian Chin Salı günü açıklanacak bir duyuruyla şirketten ayrılacak. Risk Genel Müdürü Lara Warner da öbür birçok müdür ile bir arada ayrılacaklar ortasında yer alırken CEO Thomas Gottstein vazifede kalmaya devam edecek.

Archegos, teminat tamamlama davetlerini yerine getiremeyip temerrüte düştükten sonra Credit Suisse’in milyarlarca dolar ziyan etmesine neden olmuştu. Şirket hasarın değerli boyutlarda olduğunu belirterek, yatırımcıları bu hafta gelişmelerden haberdar edeceğini söyledi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/piyasalari-sarsan-archegos-un-artcilari-gelebilir-2277969

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Gram Altın 2 Kat Artabilir

Son dönemin en popüler yatırım araçlarından birisi haline gelen Gram Altın, şu sıralarda 379 TL’den işlem görüyor. Pandemi döneminde önemli bir ralli yakalayan değerli metalde, bundan sonraki sürecin neler getireceği ise merak konusu. Türk kripto para sektörünün önemli isimlerinden birisi olan Selcoin de son YouTube videosunda bu durumu değerlendirdi. Son dönemde yaptığı uzun vadeli Dolar ve Gram Altın tahminleri ile başarılı olan analiste göre, Gram Altın’da ciddi bir yükseliş kapıda olabilir.