Piyasa, yeni TCMB liderinin birinci toplantısında değişiklik beklemiyor

Bloomberg HT faiz anketine nazaran kurumlar, değişiklik yaşanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) 15 Nisan’daki toplantıda rastgele …

Bloomberg HT faiz anketine nazaran kurumlar, değişiklik yaşanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) 15 Nisan’daki toplantıda rastgele bir değişiklik beklemiyor

Piyasa, lider değişikliği sonrasında birinci Para Siyaseti Şurası toplantısında siyaset faizinin sabit kalacağını öngördü.

Bloomberg HT’nin 26 kurumun iştirakiyle gerçekleştirdiği faiz anketinde medyan beklenti siyaset faizinin yüzde 19 düzeyinde sabit tutulacağı istikametinde oldu. Ankette yalnızca bir kurum 100 baz puanlık artış öngörürken 25 kurumun beklentisi ise TCMB’nin bu toplantıyı pas geçeceği istikametinde oldu.

Ankette yıl sonuna ait faiz beklentisinin ise 2 puan arttığı izlendi. Bloomberg HT’nin bir evvelki anketinde piyasanın beklentisi yüzde 14 olurken, son ankette bu beklenti yüzde 16’ya çıktı. Yıl sonuna ait en yüksek beklentiye sahip kurum siyaset faizini yüzde 18 düzeyinde öngörürken, en düşük beklentiyi paylaşan kuruma nazaran yıl sonunda siyaset faizi yüzde 14 olarak gerçekleşecek.

İlgili haberler

  • TCMB Lideri Kavcıoğlu’na nazaran ‘hemen faiz indirilecek’ önyargısı yanlışsız değil
  • Kavcıoğlu: Faizi enflasyon üzerinde oluşturmaya devam edeceğiz
  • Merkez Bankası meclisinde değişiklik
  • Kavcıoğlu: Yüksek enflasyon ve beklentiler sıkı duruş gerektiriyor
  • Merkez Bankası yatırımcı sunumunda kur geçişkenliği bildirisi
  • TCMB Para Siyaseti Konseyi’ne yeni üye

Lider değişti, bildiriler değişmedi

Son toplantıdan bu yana TCMB’de esaslı değişiklikler yaşanmıştı. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Naci Ağbal, başkanlık vazifesinden alınırken, yerine Şahap Kavcıoğlu atandı. Kavcıoğlu’nun atanmasını takiben bankanın olağan genel konseyinde banka meclisi ve Para Siyaseti Şurası tarafında da değişiklikler yaşandı. Son olarak Para Siyaseti Konseyi’ne Elif Haykır Hobikoğlu atandı.

Başkanlık değişiminin akabinde Kavcıoğlu farklı platformlarda para siyasetine yönelik iletiler verdi. Kavcıoğlu, Bloomberg’e verdiği özel röportajda “Nisan yahut sonrasındaki aylarda PPK kararıyla ilgili çabucak faiz indirilecek halinde önyargılı bir yaklaşımı hakikat bulmuyorum” tabirlerini kullandı. TCMB Lideri, Merkez Bankası’nın yüzde 5 enflasyon amacına de sıkı sıkıya bağlı olduğunu vurgulamıştı.

Kavcıoğlu bankanın olağan genel konseyinde ise “Enflasyon ve enflasyon beklentileri sıkı bir para siyaseti duruşu gerektiriyor. Siyaset faizini enflasyon üzerinde bir seviyede oluşturmaya devam edeceğiz. Kararlarımızı bilgi odaklı alacağız. Enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacağız” sözlerini kullandı.

Kavcıoğlu’nun katıldığı yatırımcılarla yapılan toplantılarda da misal bildiriler verilirken, sunumda gerekmesi durumunda ek nakdî sıkılaşma yapılacağı sözleri de yer aldı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/piyasa-yeni-tcmb-baskaninin-ilk-toplantisinda-degisiklik-beklemiyor-2278291

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler