Petrolde talep görünümü kötüleşiyor

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ABD’de akaryakıt ve ham petrol stoklarının arttığını açıklaması ve artan koronavirüs tedbirleriyle birlikte …

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ABD’de akaryakıt ve ham petrol stoklarının arttığını açıklaması ve artan koronavirüs tedbirleriyle birlikte piyasalarda kısa vadeli talep görünümü kötüleşiyor.

Dünyanın en büyük iki iktisadında talep görünümünün kötüleşmesiyle petrol fiyatları varil başına 53 dolara geriledi.

Özel kesimin desteklediği Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) datalarına nazaran, akaryakıt ve distile stokların yanında ham petrol stoklarının da 2,56 milyon varil artış göstermesiyle, vadeli kontratlar New York piyasasında bu haftaki birinci günlük düşüşünü yaşadı.

API datalarına ek olarak artan koronavirüs hadiseleri ve karantina tedbirleri de petrol fiyatlarını baskılıyor. Berbatlaşan talep görünümüne karşın petrol fiyatları tekrar de bir yılın en yüksek düzeylerinde seyrediyor.

Kovid-19, aşılanmanın yayılması, ABD’deki idare değişikliği ve yeni mali teşvik paketi beklentileri uzun vakittir biliniyordu. Yeni idare değişikliğinden ötürü fiyat şokları olması olası değil. Vandana Insights Kurucusu Vandana Hari

Yatırımcılar da Lider Joe Biden’ın büyümeyi canlandırmak ve koronavirüsü denetim altına almak için büyük tedbirler uygulayacağı konusunda umutlular.

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 12:35’te yüzde 0,3 düşüşle varil başına 53,13 dolardan süreç görüyor.

Mart vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir evvelki seansta yüzde 0,3 yükseldikten sonra yüzde 0,3 düşüş yaşayarak varil başına 55,90 dolara geriledi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/petrolde-talep-gorunumu-kotulesiyor-2272978

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler