Pakdemirli: IPARD 10. Müracaat Daveti’ne 1940 proje başvurusu geldi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “IPARD 10. Müracaat Daveti’ne hibe fiyatı 397 milyon euro olan 1940 proje başvurusu geldi” dedi Tarım ve …

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “IPARD 10. Müracaat Daveti’ne hibe fiyatı 397 milyon euro olan 1940 proje başvurusu geldi” dedi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yazılı açıklamasında, 7 Ocak 2021’de gerçekleştirdikleri IPARD-II 10. Müracaat Daveti kapsamında, hayvansal üretim bölümü için 45 milyon euroluk hibe paketini üreticilere sunduklarını hatırlattı. Pakdemirli, “İşleme-pazarlama bölümü için ise 80 milyon euro olmak üzere toplam 125 milyon euro, yani 1 milyar 125 milyon liralık hibe paketini yetiştiricimize ve yatırımcımıza sunduk. Bu hibe paketiyle emelimiz kırsalda yeni yatırımların önünü açmak, istihdamı artırmak, katma kıymetli üretimi geliştirmekti.” değerlendirmesinde bulundu.

Kovid-19 salgınının getirdiği zorluklara karşın IPARD 10. Müracaat Daveti’ne beklentilerin üzerinde müracaatın geldiğini tabir eden Pakdemirli, bu kapsamda müracaat mühletleri tamamlanan 10. Davet kapsamında, 101 önleminden 172 milyon euro, 103 önleminden ise 225 milyon euro olmak üzere toplam hibe meblağının 397 milyon euro olan 1940 proje başvurusu yapıldığını aktardı.

Bilhassa 103 önlemi için IPARD II’deki en yüksek hibe müracaat fiyatına ulaşıldığını vurgulayan Pakdemirli, “Pandeminin getirdiği güçlü şartlara karşın IPARD programına yönelik büyük talep olmuştur.” sözlerini kullandı.

Müracaatların büyük çoğunluğu desteklenebilecek

Pakdemirli müracaatların büyük bir kısmının desteklenebileceği muştusunu vererek şunları kaydetti:

“10. Davet bütçesi 125 milyon euro olmakla birlikte, 101 ve 103 önlemlerinin mevcut kullanılabilir bütçeleri toplamı yaklaşık 190 milyon euro olduğundan, değerlendirmeler sonucunda uygun bulunan müracaatların büyük çoğunluğu desteklenebilecektir.”

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, IPARD 10. Müracaat Daveti kapsamındaki “et, süt ve meyve-sebze işleme-pazarlama” bölümünden IPARD II devrinin rekoru seviyesinde müracaat geldi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/pakdemirli-ipard-10-basvuru-cagrisi-na-1940-proje-basvurusu-geldi-2278687

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

İspanya’da pandemi nedeniyle 1 milyon istihdam kaybı

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü'ne bağlı Aktif Nüfus Anketi, kurumunun açıkladığı verilere göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomide yarattığı olumsuz etkilerden dolayı yılın ikinci çeyreğinde 1 milyondan fazla istihdam kaybı yaşandı.