Özgür bölgelerde 22 milyar dolarlık ticaret hacmi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Serbest bölgelerimizde 2020’de 22 milyar dolar fiyatında ticaret hacmi sağlanırken, ihracat oranı da yüzde 62 …

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Serbest bölgelerimizde 2020’de 22 milyar dolar fiyatında ticaret hacmi sağlanırken, ihracat oranı da yüzde 62 düzeyinde gerçekleşti.” açıklamasında bulundu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İhtisas Özgür Bölgeleri Tanıtım Toplantısı’nda, “Serbest bölgelerde yabancı sermayeli firmalar tarafından bugüne kadar toplam 2,5 milyar doları aşkın yatırım yapıldı. Özgür bölgelerimizde 2020’de 22 milyar dolar meblağında bir ticaret hacmi sağlanırken, ihracat oranı da yüzde 62 düzeyinde gerçekleşti.” tabirlerini kullandı.

Bakan Pekcan, “Yeni modelimizle Ar-Ge ağır, yüksek katma kıymetli, inovasyon ve teknoloji odaklı özgür bölgeler kurulabilmesini amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Pekcan, “Yeni Kuşak İhtisas Hür Bölge modelimiz dünyadaki uygun uygulama örnekleri ortasına girecek, üreticimize, ihracatçımıza cazip imkanlar sunacak.” tabirlerini kullandı.

Bakan Pekcan, konuşmasına şöyle devam etti:

“İhtisas özgür bölgelerinde, halihazırda sunulan mevcut özgür bölge takviyelerine ek olarak, firmaların istihdam ettikleri 10 nitelikli işçinin her birinin yıllık 15 bin dolara kadar olan brüt fiyatlarının yarısı ile ihtisas hür bölgelerinde kiraladıkları arazi ve binalara ait 75 bin dolara kadar olan kira harcamalarının yarısını 5 yıl mühletince destekleyeceğiz.”

Pekcan, “İlk etapta İstanbul İhtisas Özgür Bölgesi’nde yatırım yapacak yazılım ve bilişim bölümünde faaliyet gösteren firmalar için uygulanacak takviyeleri, ilerleyen devirlerde öbür yüksek teknolojili ve katma bedeli yüksek kesimler için de genişletmeyi planlıyoruz.” dedi.

Bakan Pekcan, “Özel bölümümüze ve yabancı yatırımcılara seslenerek, kendilerini ‘yeni jenerasyon ihtisas hür bölgelerimizde’ yatırıma davet ediyorum.” diye konuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/serbest-bolgelerde-22-milyar-dolarlik-ticaret-hacmi-2274537

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler