“Önümüzdeki yıllarda İstanbul Finans Merkezi AŞ’nin bir kısmı Borsaya açılabilir”

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Lideri Prof. Dr. Göksel Aşan, önümüzdeki yıllarda İstanbul Finans Merkezi’nin bir kısmının halka arz …

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Lideri Prof. Dr. Göksel Aşan, önümüzdeki yıllarda İstanbul Finans Merkezi’nin bir kısmının halka arz edilebileceğini belirtti

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Lideri Prof. Dr. Göksel Aşan, İstanbul Finans Merkezi’ni (İFM) 2022’nin birinci çeyreğinde açmayı planladıklarını belirterek, “İFM Projesi’nin, tamamlandığında son 10 yılın en değerli projelerinden birisi olacağına inanıyorum.” sözünü kullandı.

İktisat Muhabirleri Derneğinden (EMD) yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Aşan, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Lider Yardımcısı Murat Ali Çengelci, EMD İdare Konseyi ile Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü’nde bir ortaya geldi.

Aşan, görüşmede Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi olarak en değerli işlerinden birisinin İFM projesinin bitirilmesi olduğuna işaret ederek, inşaat işlerinden kaynaklı önemli bir sıkışmaya karşın âlâ bir başlangıç yaptıklarını bildirdi.

2018’de İFM inşaatlarının tamamlanma oranının yüzde 20 düzeylerinde olduğunu hatırlatan Aşan, projeyi devralmalarının akabinde 2020 Ocak prestijiyle tamamlanma oranında yüzde 50’ler düzeyine ulaştığını kaydetti.

Aşan, “İFM Projesi, belirlemiş olduğumuz stratejilerle ilerleyecek ve büyük ihtimalle 2022’nin birinci çeyreğinde Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle açılmış olacak.” bilgisini paylaştı.

“Önümüzdeki yıllarda İFM AŞ’nin bir kısmı Borsaya açılabilir”

Projenin tamamlandığında son 10 yılın en değerli projelerinden birisi olacağına inandığını belirten Aşan, şunları kaydetti:

“Ciddi bir gelir potansiyeli olan bu proje Türkiye Varlık Fonu açısından karlı bir yatırım. 1 milyon metrekarelik çok büyük bir alandan bahsediyoruz. Bütün kiralama işlerini Varlık Fonu üzerinden yapacağız. Hiçbir binayı satmayı düşünmüyoruz. Satılık kat, ofis de olmayacak. Önümüzdeki yıllarda, İFM’nin de bedelinin artmasıyla, Varlık Fonu bünyesinde kurulan İFM AŞ’nin bir kısmı Borsaya açılabilir. Böylece âlâ bir yatırım olduğu kadar yabancı ortalık da mümkün olacaktır. Zira büyük bir finansal hacimden bahsediyoruz.”

Aşan, İFM’yi daha fazla yatırımcı çekerek, daha fazla ve çeşitli finansal süreç imkanı sunarak bölgesel bir finans merkezi haline getirmek amacına değinerek, “Burada kamu olarak gerekli düzenlemeleri hayata geçirmek ve daha sağlıklı işleyen dayanak ve teşvik düzeneklerini oluşturmak bu gayenin gerçekleşmesi için gereken gayretin yüzde 10-20’lik kısmına tekabül etmektedir.” tabirini kullandı.

“Gelecek hafta İFM Kanunu’nu Meclis’e göndermiş olacağız”

İlgili aktörlerin işlerini kolaylaştırmak için gerekli çalışmaları yaptıklarına işaret eden Aşan, gelecek hafta İFM Kanunu’nu TBMM’ye göndereceklerini bildirdi.

Aşan, merkezin nasıl yönetileceğininin yanı sıra vergi ve öteki avantajların olduğunu belirleyen bir kanun hazırlandığını belirterek, şu bilgileri paylaştı:

“Pek çok yabancı finans kurumuyla da görüşmeler yapmaktayız. Nispeten büyük olanların bölge merkezlerinin bir kısmını buraya taşıyabilirsek bunun stratejik amaçlarımıza çok büyük katkıları olacaktır. Örneğin, Dubai Finans Merkezi’nde yer alan bu tip global çaptaki finansal kurumların bölge merkezlerini buraya almak için görüşmelerimizi sürdürüyoruz.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/onumuzdeki-yillarda-istanbul-finans-merkezi-as-nin-bir-kismi-borsaya-acilabilir-2274607

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler